V akej výške mám šancu získať hypotéku?

Zodpovedané
14. dec 2023

Dobrý deň,

vyhliadli sme si bývanie, ktorého cena je 115 000 EUR. Uvažujeme o hypotéke, partner je SZČO (39 rokov), ja zamestnanec (33 rokov) s aktuálnym hrubým príjmom 1200 EUR. Priemerný čistý mesačný plat s príplatkami a odmenami je približne 1150 - 1250 EUR. Z tejto sumy si minimálne tretinu dokážem mesačne odložiť bokom. Hypotéku by som chcela žiadať iba ja. Deti zatiaľ nemáme, ani žiadny úver. V minulosti som mala študentskú pôžičku - bola riadne splatená, spotrebný úver, hodnota do 10 000 EUR- splatený predčasne minulý rok, splátky hradené načas. Takže predpokladám a dúfam v dobrú úverovú históriu. Lokalita - ak hrá rolu - okres TN. Okolo 20 - 25% sumy nehnuteľnosti by sme mali k dispozícii.

V akej výške môžem žiadať hypotéku a aká suma by mi teoreticky mohla byť schválená z celkovej hodnoty nehnuteľnosti 115 000 EUR?

Ďakujem veľmi pekne

Dobrý deň,

štandardne sa schvaľuje 80% z hodnoty kupovanej nehnuteľnosti, respektíve z kúpnej ceny (podľa toho, čo z toho je nižšie). V tomto prípade by to bolo 92 000 EUR (23 000 EUR by ste museli buď dofinancovať úverom na dofinancovanie, vyplatiť z vlastných zdrojov alebo dozaložiť ďalšiu nehnuteľnosť).

Na výšku hypotéky 92 000 EUR by ste potrebovali príjem tak 1 200 EUR mesačne v čistom. V niektorých bankách je to viac, keďže začali trošku inak, teda s väčšou rezervou posudzovať hypotekárny strop.

Zároveň záleží, že aký priemer Vám vychádza lepší. Teda či za 12 mesiacov alebo za 6 (niektoré banky rátajú tak a niektoré tak), zároveň aké presne ste mali príjmy posledných 6 mesiacov (či boli veľké rozdiely alebo nie). Niektoré banky kontrolujú aj to a robia potom pri väčších rozdieloch horšie priemerky.

Pokojne mi napíšte na mail aké presne príjmy ste mali za posledných 12 mesiacov a čo z toho boli bonusy. Prepočítam Vám maximálny strop v každej banke + Vám už rovno poviem aj aké podmienky by ste dostali vo Vašom prípade čo sa týka úroku a mesačnej splátky.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk