V ktorej banke je najvýhodnejšie otvoriť detský účet?

Zodpovedané
8. júl 2024

Dobrý deň,

dieťaťu chcem otvoriť detský účet. Pozdáva sa mi Tatra banka a VÚB. My máme obidvaja účty vo VÚB.

Ktorú banku nám odporúčate?

Keby sme chceli dieťaťu sporiť, tak kde?

Kde sa oplatí dať urobiť poistenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

v podstate pri bežných účtoch pre deti nie sú nejaké zásadné rozdiely. Skoro všetky sú bez poplatku. Keď máte účty vo VÚB, tak si pokojne otvorte detský účet tam.

  • Sporenie záleží na aký účel. Ak to má byť dlhodobé sporenie (10 a viac rokov), najlepšou možnosťou sú ETF fondy. Sú oslobodené od dane po 1 roku narozdiel od bežných fondov v banke (daň zo zisku je štandardne 19%). Tiež obsahujú nižšie poplatky a robia vyššie čisté zhodnotenie (aj okolo 8/9 a viac percent ročne). Odporúčam si prečítať k tomu aj článok o sporení pre deti na našej stránke: https://relyon.sk/blog/najvyhodnejsie-sporenie-...


  • Poistenie pre dieťa je ťažko povedať, kde je najlepšie. Záleží, čo mu všetko chcete kryť a na aké poistné sumy. Vo všeobecnosti odporúčam krytie smrti na pohrebné náklady. To je diskutabilné. Ak má rodina dostatočnú finančnú rezervu, tak to veľmi netreba. Potom krytie kritických ochorení - každá poisťovňa má trošku iný balíček ochorení, ktoré kryje. Tam si treba vyhodnotiť, čo je pre Vás priorita a podľa toho si vybrať poisťovňu. Ďalej trvalé následky úrazu s progresiou. Tie má najlepšie na trhu Uniqa, Youplus a teoreticky ešte Generali je na treťom mieste. A možno denné odškodné pri úraze - ak by musel byť niekto z Vás doma s dieťaťom počas liečby úrazu a nemohol by kvôli tomu chodiť do práce, tak by dostal odškodné vo výške napríklad dorovnania čistého príjmu k OČR-ke. Nastavil by som si teda krytie aké potrebujete a prepočítal ho vo všetkých poisťovniach, najmä v Allianzi, NN, Uniqe, ČSOB, Youplus a Generali. Tam, kde to vyjde najvýhodnejšie aj z hľadiska ceny by som si potom uzatvoril poistenie.


Pokojne mi ale ohľadom týchto tém môžete napísať aj do mailu a viem Vám dať individuálnejšie odporúčanie a prípadne aj porovnať, kde by Vás to koľko stálo po uplatnení všetkých možných zliav.


Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk