Zohľadní sa aktuálna situácia pri znaleckom posudku na dom?

Zodpovedané
2. mar 2022

Dobrý deň,

máme hypotéku na skolaudovanú novostavbu ohodnotenú na 110 000 eur z roku 2018. Dom sme odvtedy zateplili a chceme navýšiť úver zo 60 000 eur na 90 000 eur.

Predpokladala som nárast hodnoty domu, len teraz sa bojím čo bude ďalej.

Zohľadní sa aktuálna vojnová situácia pri znaleckom posudku na dom?

Ďakujem

Dobrý deň,

na otázku, ktorú sa pýtate zatiaľ nie je jednoznačná odpoveď - teda čo sa týka dopadu konfliktu, alebo "prehriatia" trhu (na ktoré sa často upozorňuje) či opatrení bánk v blízkej budúcnosti. V tejto chvíli máme s klientami niekoľko rozrobených hypoték, kde však banky zatiaľ nenarušili negatívne schvaľovací proces.

Novostavba v dobrej lokalite ohodnotená na 110 000 EUR už v roku 2018, kedy ešte prebehlo dodatočné dokončenie - napr. zateplenie či dobudovanie exteriérových dlažieb, plotov by mala dovoliť navýšenie na cca 90 000 EUR. Ak teda príjmovo a bonitne je to priechodné. Toto je pre banku naďalej ešte dôležitejšie pri posudzovaní. Posúdenie nehnuteľnosti je krok 2.

Zároveň treba povedať, že vyostrovanie vojnového konfliktu už teraz má na rôzny trhy dopad a ešte aj bude mať. Nemáme však vešteckú guľu (aj odborníci majú rôzne a často protichodné odhady) a záleží napr. aj od reakcií nielen samotných bánk, ale aj kupujúcich/predávajúcich, či na opatreniach zo strany štátu a významných inštitúcií.

Banky už aj pred touto situáciou boli na niektorých miestach pri potvrdzovaní hodnoty znaleckého posudku opatrné. Stretli sme sa pred pár mesiacmi s prípadom, kedy banka znížila hodnotu ohodnoteného bytu o 15 000 EUR v dobrej lokalite. Našťastie druhá banka posudok akceptovala v plnej miere. Nezáleží teda vždy len od toho, čo "povie" znalec, ale aj ako banka posúdi predložené podklady (teda komplexne žiadateľa, znalecký posudok). Ani teraz neplatilo, že ak som kúpil dom za 120 000 EUR a preinvestoval som v ňom 50 000 EUR, že výsledná hodnota akceptovaná bankou bola 170 000 EUR. U Vás by som to však videl pozitívne, lebo hodnota posudku z roku 2018 ešte pred zateplením bola 110 000 EUR a teda len mierne navýšenie by z pohľadu hodnoty nehnuteľnosti malo umožniť hypotéku okolo 90 000 EUR. Zároveň realitný trh zaznamenal od roku 2018 významný rast (aj nejaký pokles ešte nemusí zraziť hodnotu nižšie než by bola v roku 2018).

Očakával by som, že banky čoraz viac budú pristupovať k individuálnemu posudzovaniu. Teraz sme zvyknutí na nejaké zabehnuté štandardy a pravidlá, ktoré v podstate platia pre 90% žiadostí. Banky sú však čoraz viac personálne a technicky schopné posudzovať väčšie množstvo žiadosti individuálne. Pri posudzovaných nehnuteľnostiach (najmä domoch) bude určite zohrávať ešte väčšiu váhu samotná lokalita a bankou predpokladaná kúpyschopnosť v danej lokalite. Banky už dnes majú interné mapy, kde sú rôzne lokality a typy nehnuteľností interne "ohodnotené".

Verím, že všetko dobre dopadne, že to zvládneme/zvládnete 🙂.

Bežne vopred komunikujeme s bankami, než s klientami riešime hypotéky. Zároveň riešime hypotéky vo viac bankách súbežne. Napr. refinancovanie s navýšením v inej banke môže byť tiež cesta, ak by súčasná banka neschválila.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk