Zvažujeme kúpu investičnej nehnuteľnosti. Aká výšká hypotéky je pre nás reálna?

Zodpovedané
27. apr 2023

Dobrý deň,

s priateľom žijeme v spoločnej domácnosti a vychovávame 2 spoločné deti. V budúcom roku zvažujeme kúpu investičnej nehnuteľnosti. Nemáme žiadne pôžičky a ani hypotéky. Byt, v ktorom bývame, je náš.

Uvažujeme nad tým, že by sme si zobrali hypotéku na kúpu bytu, ktorý by sme následne prenajali a tak by sme z väčšej časti splácali hypotéku. Žijeme v Martine, je tu Lekárska fakulta a aj dopyt po bytoch na prenájom.

K našej finančnej situácii:
Ja budem mať budúci rok 34 rokov, muž 40. Máme 2 malé deti, 3 roky a 5 rokov. Pôžičky nemáme žiadne, ja mám aktívne sporenie v PSS (našetrených len cca 2500 eur). Iné prostriedky na kúpu našetrené nemáme. Financovať by sme potrebovali nejakým spôsobom celú nehnuteľnosť. Ručiť môžeme prípadne aj bytom, ktorý vlastníme. Partner je advokát, podľa posledného daňového priznania má obrat cca 45 000 eur a zisk cca 20 000 eur. Do mája 2024 zároveň poberá vyšší rodičovský príspevok 410 eur. Ja sa od januára vraciam do práce, do mája budem mať predpokladaný príjem cca 400 eur v čistom, od júna cca 800 - 900 eur v čistom.

V akých číslach sa pohybujeme?

O akú hypotéku budeme vedieť požiadať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

maximálne by Vášmu partnerovi vedeli akceptovať príjem z tržieb 60%, keďže je komorový pracovník. To je 27 000 eur čistý akceptovateľný príjem za rok. Aktuálne ak ste vy nezamestnaná a budete mať prácu až od januára budúceho roka, tak Vám rátam príjem 0 eur mesačne.

Teraz by ste mohli žiadať o hypotéku približne vo výške 150 až 160 000 eur, ak rátam s úrokmi od 4% do 4,5%. Budúci rok začiatkom júla, ak by ste mali príjem za prvých 5 mesiacov 400 eur, potom 850 eur a partner by mal toľko isto ako teraz, tak by ste pri úroku 6% mali limit okolo 170/175 000 eur. Všetko záleží, aké budú úroky budúci rok. Ak budú vyššie ako 6%, budete mať nižší limit, ak nižšie, tak si budete môcť požičať viac. Nedá sa však urobiť presný prepočet, jedine približný odhad.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk