4,5 mesačný syn sa málo dojčí počas dňa. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
29. apr 2021

Dobrý deň,

syn má 4,5 mesiaca a skoro 8 kg. Je výlučne dojčený a nikdy nepil mlieko inak ako cez prsník. Kŕmila som cez deň minimálne 10 minút a to fakt vždy intenzívne pil. Večer pred spaním aj 20 minút. Potom v noci sa budil 2-3x na jedlo a vždy po dojčení zaspal.

Momentálne cez deň jedáva málo. Napr. vstane o 7 hodine a okolo deviatej si cucne maximálne na 4 minúty. Už ho mám v noci od prvého dojčenia cca od 1 pri sebe v posteli a fakt mám pocit, že papá celu noc až do rána. Normálne sa napapá za cca 10 minút a až od pol 4 medzitým len fakt 5 minútovky.

Skúšala som odvážiť koľko vypije, ale váha to neukazuje presne. Po 10 minútach cez deň núteného pitia vysal maximálne 90 ml.
Prospieva pekne, ale bojím sa, že so začínajúcim horúčavami, aby nebol dehydrovaný.

Doobeda sa od prsníka odtláča po cca 4 minútach.

Ďalšia vec spojená s touto zmenou je aj to, že cca do 2 mesiaca krásne kakal. Teraz keby som mu po 12 dňoch nepomohla rektálnou trubičkou, tak sa asi nevykaká. Nie je nervózny. Stále sa smeje, neplače a pekne poprdkáva.

Raz sa vykakal po 7 dňoch sám a keď som mu potom pomohla po 11 dňoch, tak bol úplne spotený.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

najdôležitejšia je spokojnosť bábätka. Ono samé najlepšie vie ako mu dojčenie vyhovuje. Občas sa stáva, že sa rytmus úplne zmení - ako vo vašom prípade.

Absencia stolice je tiež normálna. Niektoré dojčené bábätká kakajú po týždni, či 14 dňoch. Môže to súvisieť so zmenou dojčiaceho rytmu a pod.

Ak bábätku odchádzajú prdíky, je spokojné a nakoniec sa vykaká (BT po dlhšej dobe, nie je dôvod na paniku. MM je veľmi dobré probiotikum, ktoré črevnú mikroflóru veľmi prirodzene ovplyvňuje. Navyše v ňom nie sú žiadne odpadové látky, takže bábätko teraz najskôr spotrebuje všetko, čo vypije. Situáciu samozrejme konzultujte s pediatrom.

Z toho, čo popisujete zatiaľ z pohľadu dojčenia nemožno vyvodzovať nejaký zásadný problém - bábätko sa aktívne dojčí, váhovo prospieva, tráviacimi ťažkosťami netrpí.

Čo môžete skúsiť - napr. Babycal, môžete sama skúsiť sebe nasadiť probiotiká či prípadne sa zamyslieť nad zložením svojej stravy (je tam dostatok bielkovín, vlákniny?)

Za niekoľko týždňov môžete začať ponúkať príkrmy a je možné, že sa situácia vďaka tomu opäť zmení.

Držme palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová