Ako často má dojčiť novorodenca s refluxom?

Zodpovedané
7. apr 2021

Dobrý deň,

moja dcérka má 6 týždňov, je plne dojčená a má reflux. Snažím sa ju kojiť každé dve hodiny z dôvodu, že dosť mliečka vyzvracia cez nos. K večeru je dosť nervózna a chcela by piť aj každú hodinu. Cez deň vydrží aj 4 hodiny keď spinká a aj v noci spi aj 5 hodín bez dojčenia.

Je to kvôli tomu, že je mliečko málo výživné?

Dieťa priberá, kaká, ciká. Bojím sa ju kojiť tak často ako ona chce kvôli tomu, že potom veľa zvracia. Niekedy aj počas dojčenia. Každé dojčenie dávam len z jedného prsníka a dojčím dovtedy pokiaľ prestane intenzívne ťahať, zaspí alebo sa nepozvracia.

Je nutné, aby si dieťa po každom dojčení odgrglo, aj keď zaspí (kvôli refluxu)?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

aj deti s refluxom sa odporúča dojčiť tak často a tak dlho, ako chcú. Ideálne je dojčiť je v čo najvertikálnejšej polohe. Môžete skúsiť tzv. saciu polohu posediačky - viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/.

Grckanie je určite nepríjemné, ale ak dieťa netrápi, nebudí a ono bez ťažkostí prospieva netreba sa príliš znepokojovať. Spravidla okolo 3. mesiaca sa reflux výrazne zlepší.

Grckanie niekedy môže byť spôsobené aj neznášanlivosťou bielkoviny kravského mlieka, môžete skúsiť vynechať zo stravy mliečne výrobky a uvidíte rozdiel.
Ak Vám vyhovuje dojčiť len z jedného prsníka a dieťa prospieva, v poriadku. Môžete však dojčiť pokojne aj z oboch pŕs za jedno dojčenie.

Nebojte sa, Vaše mlieko je výživné presne tak, ako má byť. Večerné časté dojčenie je bežné, vyskytuje sa veľmi často. Môže byť spôsobené poklesom hladiny hormónov v krvi v popoludňajších hodinách, mlieko tečie horšie, bábätko sa musí viac snažiť, aby vypilo to, čo potrebuje. Svoju úlohu zohráva aj únava z uplynulého dňa, bábätko sa upokojuje a pripravuje na nočný spánok.

Gratulujem k úspešnému dojčeniu a držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová