Ako čo najrýchlejšie naštartovať laktáciu po sekcii?

Zodpovedané
1. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom naštartovania laktácie.

Ako čo najrýchlejšie naštartovať laktáciu po sekcii?

Kúpila som si elektrickú odsávačku Medela na oba prsníky, plus užívam druhý deň Trio herb.

Ako často mám skúšať odsávať?

Ďakujem

Dobrý deň,

laktáciu najlepšie a najľahšie odštartujete tým, že budete dojčiť. Dojčiť často, dojčiť tak dlho, ako bábo chce, často striedať prsia pri jednom dojčení. Čo najviac byť v kontakte s bábätkom, dojčiť koža na kožu.

Odsávať môžete, ale nie je to záruka. Naopak to môže narušiť prirodzený priebeh laktácie, takže odsávať môžete pri prebytkoch mlieka - len do úľavy, alebo na stimuláciu vo chvíli, keď dojčenie nie je možné (bábätko nemáte z dôvodov komplikácií pri sebe).

Doplnky stravy tiež nie sú zárukou dojčenia. Môžu podporiť, ale dojčenie nie je o tom, že do tela dodáte nejakú látku a na tom základe sa začne tvoriť mlieko. Dojčenie je o dotyku, chémii, hormónoch, neže, pritúlení, prisatí, saní. Je to láska, je to vzťah. To žiadnym doplnkom nenahradíte. To treba prežiť 🙂.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová