Ako čo najrýchlejšie odstaviť zo zdravotných dôvodov?

Zodpovedané
12. aug 2022

Dobrý deň,

15-mesačnú dcérku stále dojčím, ale kvôli zdravotným problémom ju musím okamžite odstaviť. Cez deň by problém nebol, lebo pije moje mlieko len od smädu. Nasadím jej iné tekutiny a problém bude vyriešený. V noci si však zo mňa spravila cumlík.

Ako ju ukľudním, keď sa v noci zobudí?

Ako sa dá okamžite skončiť s dojčením?

Chcem, aby to bolo čo najbezbolestnejšie a najjednoduchšie pre nás obidve.

Existuje niečo, čo mi zastaví laktáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete dôvody odstavenia, iba zdravotné dôvody. Veľmi často sa stretávam so odstavením zo zdravotných dôvodov, ktoré však nebolo nutné.

Všeobecný návod na pohodové a bezbolestné odstavenie neexistuje. Každé bábätko a maminka sú iná dvojica a každej dvojici vyhovuje niečo iné. Každá dvojica má vlastnú komunikáciu a spôsob interakcie.

Pokiaľ však ste rozhodnutá odstaviť a je to bezpodmienečne, tak skrátka nedať. Mliečko už nie je a nebude. Môžete sa maznať, objímať, ňuchať, ale prsník už nie. Rozprávajte sa o tom bábätku. Povedzte, že je Vám to tiež ľúto, ale že je to jednoducho tak. Počítajte si tým, že v noci to bude pár prvých nocí ťažké. Príjmite protesty bábätka, nehnevajte sa na bábätko, akceptujte ho - inak to nejde.

Laktáciu môžete zastaviť hormonálne - na predpis od gynekológa.

Prirodzene tak, že prestanete dojčiť a vo chvíli, keď ucítite naliate prsia, tak do úľavy odsajte/odstriekajte. Prsia môžete chladiť, piť šalviový a mätový čaj. To všetko laktáciu brzdí.

Najhorší je cca prvý týždeň, potom laktácia pomaly klesá. Odstreknúť pár kvapiek však môžete aj niekoľko mesiacov po odstavení.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová