Ako docielim, aby sa mi tvorilo potrebné množstvo mlieka?

Zodpovedané
3. sep 2023

Dobrý deň,

mám 4-týždňovú dcérku, ktorú dojčím cez klobúčiky. Inak sa nechce prisať a teraz v týchto horúčavách sa veľmi "jeduje". Doslova mi až strháva klobúčik z prsníka a nechce papať. Začala som si teda odsávať mlieko elektrickou odsávačkou, nakoľko ma už veľmi boleli prsia. Dávam jej papať z fľašky.

Dcérka už vypije cca 90 - 110 ml a mne sa už toľko mlieka nedarí odsať. Odsávam cca každé 2,5 hodiny, ale je to max. 70 ml mlieka. Takže som musela začať dokrmovať Hipp mliekom a každý druhýkrát jej dávam na striedačku raz materské mlieko plnú dávku a raz umelé mlieko.

Ako docielim, aby sa mi tvorilo potrebné množstvo mlieka?

Dcérka stále plakala, lebo bola hladná, takže inú možnosť ako dokrmovať som nemala.

Ďakujem

Dobrý deň,

obávam sa, že aktuálna situácia je spôsobená predovšetkým dojčením cez klobúčiky a následným odsávaním. To je proces, ktorý namiesto stimulácie naopak laktáciu brzdí. Aby ste mali dostatok mlieka, tak je potrebné dojčiť. Dojčiť často, dojčiť ako dieťa potrebuje. Pokiaľ sa dieťa neprisáva, môžete skúsiť dojčiť cez klobúčik, ale stále prikladať aj bez neho.

Každé dieťa to časom zvládne a pochopí, že ako sa prisať bez klobúčika. Klobúčik tvorí bariéru medzi mamičkou a bábätkom. Pre bábätko je ťažšie sa cez klobúčik nadojčiť.

Ak je potrebný dokrm, existuje veľa spôsobov ako dokŕmiť, aby dojčenie nebolo narušené. V tomto prípade by som odporučila dokrm cez cievku priamo pri dojčení. Cievka je uzučká silikónová hadička, ktorú jedným koncom dáte do nádobky s mliekom (odsatým alebo umelým) a druhý koniec dáte bábätku priamo pri dojčení do kútika pusinky. Bábätko si tak saje okrem prsníka ešte aj mlieko z nádobky, ale saje stále prsník. Tým stimuluje laktáciu. Je to veľmi výhodný spôsob dokrmovania.

Viac nájdete na www.mamila.sk. Cievku možno zohnať v Zdravotníckych potrebách, ide o cievku CN01.

Myslím, že nie je nič stratené. Pokiaľ začnete opäť dojčiť cez klobúčik, dokrmovať cievkou a zároveň pred stále prikladať aj priamo, bábätko sa začne dojčiť a mlieko sa bude tvoriť dotatočne.

Veľmi by som odporučila obrátiť sa na dobrú LP, ktorá Vám môže pomôcť všetko ukázať.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová