Ako dojčiť týždňové bábätko, ktoré skoro stále spinká?

Zodpovedané
12. aug 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dojčenia týždňového bábätka. Problém je, že bábo skoro stále spinká.

Snažím sa ho aj budiť. Následne potiahne párkrát a spí ďalej. Bojím sa, že takýmto spôsobom bude dehydrované a bude málo priberať. Dokáže nepapať aj 5 hodín. Vypije maximálne 30 - 40 ml a spí ďalej. Vážim pred a po dojčení.

Je to v poriadku, alebo mám začať dokrmovať umelým mliekom?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi záleží, kde bábätko spinká. Ak spinká zabalené v zavinovačke v postieľke, potom odporúčam byť s bábätkom čo najviac v kontakte. Ideálne holé bábätko kŕmte, noste, maznajte sa s ním. Urobte si pelech a buďte tam spolu. Keď bábätko instiktívne cíti blízkosť mamičky, spravidla sa budí skôr. Rovnako tak dojčite. Najlepšie koža na kožu a ideálne v sacej polohe. Viď www.mamila.sk. Bábätká v tejto polohe lepšie reagujú, nezaspávajú toľko.

Akonáhle vidíte, že bábo už nesaje a zaspáva, vystriedajte prsia. Vystriedajte ich pokojne aj niekoľkokrát za jedno dojčenie. Tak predĺžite dobu sania a dojčenia. Dojčite vždy bábo len v plienke, teda koža na kožu a aj vy hore bez. To tiež podporí instikt a bábo nebude toľko zaspávať.

Dojčite najdlhšie po 3 hodinách, počítané od začiatku dojčenia. Akonáhle sa blíži daný čas, skúste zaznamenať chvíľu, kedy sa bábo začne hýbať, zahýbe hlavičkou. To je známka ľahkého spánku. Bábätko zoberte, rozbaľte a položte k sebe na hruď. Spravidla začne do niekoľkých minút hľadať prsník.

Či má dostatok tekutín poznáte podľa pocikaných plienok - minimum je 6 za 24 hodín. Lepšie viac.

Ohľadom dokrmu sa poraďte s pediatrom podľa váhového prírastku bábätka. Všetko je však ešte len v začiatkoch a nemyslím, že je dokrm potrebný.

Dôležitý je teraz kontakt a čo najčastejšie dojčenie.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová