Ako dokrmovať trojtýždňové predčasniatko?

Zodpovedané
3. aug 2020

Dobrý deň,

mám trojtýždňového synčeka, ktorý je predčasne narodený v 36. týždni. Dva dni bol v inkubátore, týždeň na JIS pre novorodencov. Ťahali ho von vákuom.

Problém je, že cez deň ako tak spí. Hlavne ráno sú s ním ťažkosti - plač, nervozita, rozhadzovanie rukami. Poobede prespí aj 2 - 3 hodiny. V noci a večer je to katastrofa. To nespí vôbec a budí sa každých 5 - 10 minút s plačom. Rozhadzuje rukami, búcha si hlavu do mojich pŕs aj ruky.

Keď ho nakojím, tak zaspí na prsníku. Saje rýchlo a mám pocit, že mu nestačí mliečko. Keď zaspí, tak ho dám ho odgrgnúť a do postieľky. Tam vydrží 5 minút a zase plač a dokola až do rána.

Aké mlieko by ste mi poradili?

Ako ho mám dokrmovať?

Čo mám robiť, aby spal?

Ďakujem

Dobrý deň,

umelé mlieko možno odporučiť až v prípade, keď bábätko váhovo neprospieva a nedarí sa dlhodobo vyriešiť problémy s dojčením.

Vo Vašom prípade by som odporučila dojčiť čo najčastejšie. Veľmi dôležité je byť v intenzívnom kontakte s bábätkom - spoločné spanie, nosenie, kontakt kože na kožu.

Zvlášť vo večerných hodinách skúste ísť s bábätkom do pelechu, dať si ho do sacej polohy (https://www.mamila.sk/sk/uvod/) a skúsiť takto aj kojjť. Často striedať prsia pri jednom dojčení - vždy, keď začne zaspávať, vystriedajte.

Ak by naozaj bolo nutné nasadiť dokrm, potom odporúčam dokrmovať cievkou CN01 priamo pri dojčení. Dôležitý je práve predovšetkým spôsob dokrmovania.

Druh umelého mlieka nemôžem odporučiť. Nie som v tomto odborník a nepoznám rozdiely a ani by som ako LP umelé mlieko nijako odporúčať nemala vzhľadom ku kódexu marketingu náhrad materského mlieka.

Dokrm môže byť iba dočasný. Ak budete naďalej dojčiť tzv. na požiadanie, tak je veľká pravdepodobnosť, že sa postupne rozkojíte plne.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová