Ako dosiahnuť, aby sa týždňový syn prisal aj bez klobúčika?

Zodpovedané
15. máj 2020

Dobrý deň,

mám prvé dieťa - týždňového syna. Od narodenia sa syn nechce prisať v žiadnej polohe. Ani v polohách, ktoré odporúčate. Bradavku hľadá. Keď ju má v ústach, neprisaje sa a spusti hystericky plač. Je náročné ho potom upokojiť.

Skúšame stále prikladať, no stále bez úspechu. Zo zúfalstva som siahla po klobúčikoch na kojenie, s tými problém nemá. Krásne saje aj pol hodinku. No na odporúčanie pediatričky po dojčení skúšame dokrmovať odsatým alebo umelým mliekom, nakoľko nám syn nepriberal.

Z fľaše po kojení vypije priemerne 60 - 80 ml mlieka.

Ako dosiahnuť, aby sa syn prisal aj bez klobúčika?

Mam dosť veľké a vypuklé bradavky, môže mu to spôsobovať problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

bábätko má ešte len týždeň, všetko je na začiatku, nezúfajte.

Proste a jednoducho to stále skúšajte. Vždy na začiatku dojčenia skúste priložiť bez klobúčika, aj počas dojčenia skúste klobúčik odobrať a priložiť znovu bez neho. Každé bábätko to zvládne, len potrebuje svoj čas.

Veľmi odporúčam odobrať dokrm fliaš a dokrmovať pokojne aj s klobúčikom cievkou priamo pri dojčení (pozri. https://www.mamila.sk/sk/uvod/).

Bábätko je totiž zmätené z toľkých rôznych tvarov v ústočkách - klobúčik, fľaštička, občas prsník, možno cumlík.

Niet divu, že nevie, ako na to. Každý tvar totiž znamená iný prístup, iné sania, iný pocit v ústach. Eliminujte cumlík aj fľašku a predovšetkým buďte trpezlivá, nie je kam ponáhľať. Dojčite čo najčastejšie a predovšetkým udržujte priamy telesný kontakt s bábätkom.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová