Ako liečiť opakovaný zápal prsníka?

Zodpovedané
17. nov 2021

Dobrý deň,

pred dvoma týždňami som mala prvýkrát zápal prsníka, na ktorý nezaberali žiadne obklady ani nahrievanie. Prsník bol celý červený a boľavý, bolesť som cítila až v podpazuší a nemala som žiadne hrče.

Gynekológ mi predpísal ATB, ale odvtedy mám v strede bradavky, priamo "v dierke", cez ktorú tečie mliečko chrastu. Skúšala som všetky mastičky a dezinfekcie. Nič nepomáha.

Pred dvoma dňami sa mi prsník znova zapálil. Mala som vysoké teploty a bolesť. Znova mi boli predpísané ATB. Ešte by som dodala že dvojmesačnému synčekovi zistili zo steru zlatého stafylokoka a to vraj môže byť príčina zápalov, keďže ranku na bradavke stále nemám zahojenú.

Momentálne mlieko zo zapáleného prsníka odsávam, keďže sa bojím, aby som ho znova neinfikovala.

Ako by som tú bradavku vedela čo najrýchlejšie zahojiť?

Odporúčate napriek tomu dojčiť?

Pri dojčení ma to strašne bolí, najmä prvé minúty pokým sa mlieko neprederie cez chrastu.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodne odporúčam z daného prsníka dojčiť (pokiaľ to samozrejme dovoľuje bolesť). Vy a bábätko ste tak či tak v priamom kontakte a prenosu nemožno zabrániť. Dojčenie nie je pre bábätko nijako nebezpečné. Nie je možné odhadnúť, či k prenosu došlo od Vás. Zlatý stafylokok je navyše pomerne častý a záleží na tom ako sa s ním imunita individuálne vyrovná.

Skúste liečiť bradavku antibiotickou masťou (napr. Framykoín). Ďalej môžete skúsiť Hemagel a strieborné klobúčiky.

Ako prevencia zápalov sa odporúča dojčenie podľa potrieb bábätka. Pri naliatych prsiach odsať a odstriekať do úľavy. Dojčiť pri každom dojčení z oboch pŕs, pozor na dlhé pauzy medzi dojčením.

V prípade zápalu (verím, že ste všetko robila) - nahriať, odsať alebo nadojčiť. Potom schladiť, obklady z tvarohu. Pomôcť môže aj tvrdý alkohol ako obklad (slivovica a pod), kapusta, strúhaný zemiak.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová