Ako má vyzerať správna technika dojčenia týždňového bábätka?

Zodpovedané
21. feb 2023

Dobrý deň,

mám týždňovú dcérku, ktorú plne dojčím. Dcérka nedostala fľašku ani v pôrodnici. Dojčenie bolo začaté ihneď po pôrode. Pediatrička mi povedala, že ju prekrmujem, lebo často grcká. Po grckaní chce znova papať a znova grcká.

Mám ju dať povinne odgrgnúť po každom dojčení, teda každé tri hodiny?

Dojčenie na požiadanie vyvoláva koliky. Podľa pediatričky dcérka pribrala priveľa. Do necelého týždňa mala späť svoju pôrodnú váhu.

Prvá dcéra bola dojčená na požiadanie a mala extrémne kolíky, preto som si rady staršej lekárky vypočula. Moja mama dojčila presne takto a dojčila ma 1,5 roka.

Aký máte na toto celé názor?

Ako by malo dojčenie vyzerať?

Napr. že dopije pravý prsník a uspím ju v prípade, že je spokojná?

Musím vždy ponúknuť aj ľavý prsník?

Ak ju pri nepokoji vrátim na prázdny prsník, nebude ju bolieť bruško?

Ďakujem

Dobrý deň,

gratulujem ku krásnemu úspešnému rozdojčeniu. Bábätko priberá krásne a môžem Vás uistiť, že sa neprejedá. Jednoducho sa dojčí ako chce.

Obmedzovanie dojčenia čo do frekvencie alebo času sa už roky neodporúča. Bábätká veľmi dobre vedia, že koľko chcú. Môj názor a odporúčanie je teda dojčiť tak často a tak dlho ako bábätko chce. Tvrdenie (pokiaľ to nie je zvracanie oblúkom na diaľku) je úplne normálne. Skúste vertikálnejšiu polohu pri dojčení (napr. saciu polohu - viď www.mamila.sk). Táto poloha je zároveň veľmi vhodná ako prevencia koliky.
Prdíky a kolika je napokon stále veľkou neznámou a nedá sa zjednodušene povedať, čím je spôsobená.

Treba tiež dodať, že každé bábätko je iné. Mamičky, ktoré majú viac detí často opisujú, že dojčenie každého dieťaťa bolo unikátne.

Ja teda odporúčam dojčiť v prirodzenej sacej polohe, dávať odgrgnúť po dojčení len chvíľku, pokiaľ mimi pri prsníku zaspí, nie je potrebné dávať odgrgnúť.

Dojčiť tak často a tak dlho, ako bude dcérka chcieť. Prsia môžete bez obáv striedať. Ak vidíte. že z prvého už nepije, pokojne ponúknite aj druhé. Niekedy môže bábätku stačiť len jeden prsník, inokedy bude chcieť obe a možno vystriedate aj viackrát počas jedného dojčenia. Keď je hlad, tak je hlad 🙂.

A znova - veľmi gratulujem.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová