Ako obmedziť nočné dojčenie 19-mesačného syna?

Zodpovedané
10. aug 2022

Dobrý deň,

mám plne dojčeného 19-mesačného syna, ktorému by som rada obmedzila nočné dojčenie. Rada by som to upravila tak, aby nám to vyhovovalo obidvom.

Momentálne dojčím ráno po jeho zobudení, pred obedným spánkom, večerným spánkom a v noci o 22:00; 02:00; 04:00;06:00. Potom okolo 8:00 ranné dojčenie. Stale rovnako od narodenia. Občas sa interval posunie, ale počet dojčení je rovnaký.

Ak odmietnem dojčiť, tak plače a kričí. Následne sa preberie do bdelosti.

Ako môžem nočné dojčenie obmedziť?

Ďakujem

Dobrý deň,

podobných otázok je tu veľké množstvo. Nočné dojčenie v tomto veku už nie je o hlade, ale o potrebe zaspať. Dieťa sa v polospánku snaží opäť dostať do pokoja, pohody, získať pocit bezpečia a istoty. A to je prsník.

Obmedzenie nočného dojčenia je najťažšie, pretože je sprevádzané veľkými protestami.

Odporúčam najskôr zaviesť pre dojčenie určité pravidlá cez deň. Napr. pravidlo, že dojčenie musíte schváliť obidvaja - mamičky a aj dieťa. Až keď mamička dovolí, tak sa dojčí.

Môžete mať aj ďalšie pravidlá - dojčíme len doma, dojčíme len pred spaním a pod. Keď dieťa tieto pravidlá príjme, začnite ich používať aj v noci. Opäť sa pripravte na to, že neprejdú tak ľahko ako cez deň. Pokiaľ raz začnete, musíte vytrvať. Akonáhle jedno pravidlo porušíte vy, dieťa pochopí, že je tu možnosť ako pravidlo obísť.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová