Ako obnoviť sanie u bábätka?

Zodpovedané
7. feb 2022

Dobrý deň,

po príchode z pôrodnice sa mi rozbehlo mlieko. Musela som však odsávať a asi týždeň malej dávať z fľašky. Od príchodu z nemocnice je plne dojčená a momentálne papá z prsníkov.

Problém je, že papá iba kým jej mliečko tečie samo a ona teda iba prehĺta. Keď jej prestane tiecť predné mliečko, tak začne nerváčiť a odťahovať sa. Potom sa odpojí a už je po dojčení.

Keď sa znovu prisaje, tak sa iba nervuje a vykrúca. Zase sa odpojí. Zadné mlieko, ktoré treba saním vytiahnuť ostáva v prsníku. Keď si prsník stlačím, tak mlieko strieka lieka mám dosť.

Pri papaní z prsníka vydáva podobné zvuky ako vydávala vtedy, keď papala z fľašky a vháňala tam vzduch, aby jej mliečko vytieklo samé a nemusela ho vysať.

Ako obnoviť sanie u bábätka?

Je vidieť, že by chcela viac mliečka. Keď ju dám na prsník, z ktorého papala predtým, tak iba cmúľa bradavku. Žiadne mliečko jej netečie. Vôbec nepotiahne. Mlieko tam je. Keď sa odpojí, tak plače a hľadá bradavku. Robí to asi týždeň. Predtým pekne sala a stačil jej jeden prsník na napapanie.

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ neviem vek bábätka. Je prirodzené, že deťom sa páči, keď im mlieko tečie naproti a nemusia sa toľko snažiť. Nie je to ani tak "predným alebo zadným" mliekom, ale tzv. spúšťacím reflexom. Vtedy vďaka hormónom vyplaveným pri prisatí do krvi mlieko samovoľne vyteká. Môžete to vidieť napr. na druhom prsníku. Keď dojčíte, tak vtedy z druhého prsníka vyteká samovoľne mlieko.

Dojčite tak často a tak dlho, ako bábo chce. Často striedajte prsia pri dojčení. Vždy, keď sa bábo začne rozčuľovať, tak vystriedajte. Skúste striedať polohy. Veľmi odporúčam dojčiť v sacej polohe. Viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/. Pri každom dojčení dojčite z oboch pŕs.

Inak sanie je prirodzený reflex bábätka, len tak sa nestratí. Sacia poloha všetky inštinkty ešte zvýrazňuje. Nie je potrebné sa báť, že by bábo túto schopnosť nemalo.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová