Ako odsať mlieko pre bábätko?

Zodpovedané
7. sep 2022

Dobrý deň,

moja dcéra má 3 týždne a je plné dojčená. O 2 týždne nastupujem do školy, štúdium bude dvakrát do týždňa. S cestou budem mimo domu asi 5 hodín.

Aký je najlepší spôsob dokŕmiť bábätko počas mojej neprítomnosti?

Ak si odsajem materské mlieko, ako ho skladovať a ako ho potom použiť?

Ako použiť odsávačku, aby som mala dostatok a nie prebytok mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

odsávajte po každom dojčení cca 10 - 15 minút a v prípade naliatych pŕs do úľavy.

Materské mlieko môžete skladovať cca 3 hodiny na izbovej teplote, 3 dni v chladničke a 3 - 6 mesiacov v mrazničke.

Veľmi vhodné sú vrecká na materské mlieko, ktoré je možné popísať dátumom odsatia. Materské mlieko odsávajte pokojne do jednej nádobky a potom len 1x prelejte. S každým preliatím stráca materské mlieko tuk.

Odsávaním budete laktáciu samozrejme stimulovať a môže dôjsť k určitým prebytkom. Tie vlastne potrebujete, aby ste mali zásoby. Keby ste nemali dostatok materského mlieka, dokŕmite umelým mliekom.

Spôsob dokrmu by bol najlepšou cievkou cez prst – viď mamila.sk. Ďalej je možné prípadne kalíškom alebo striekačkou. Je to však menej praktické.

Veľmi držím palce, aby ste všetko spolu s bábätkom zvládli.
Krásne dojčenie

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová