Ako odstavím dcérku od kojenia?

Zodpovedané
21. mar 2019

Dobrý deň,

moje ročné dieťa kojím 5-6krát za noc. Už mesiac sa pokúšam o odstavenie, ale vždy to končí vyše hodinovým revom, grckaním z plaču a sopľami. Nakoniec to vzdám a dcérke dám prsník.

Skúsili sme Sunar, potom Bebu a teraz Nutrilon. Mlieko som menila vždy po týždni. Dcérka len ochutnala a viac nechcela vziať flašu. Vodu z fľašky pije sama bez problémov.

Menila som fľaše, skúšala som kŕmenie v noci v polospánku. Cez deň skúša aj manžel, prípadne svokrovci. V apríli idem na operáciu a dovtedy chcem dcérku na umelé mlieko postupne pripraviť.

Mám ju nechať vyhladovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

kvôli operácii nie je nutné dcéru odstaviť. Ročné dieťa sa väčšinou situácii prispôsobí. V danej dobe, kedy nebudete môcť dojčiť to zvládne a po zákroku sa opäť môžete k dojčeniu vrátiť.

Dojčiť je možné aj ihneď po narkóze. Dojčenie v tomto veku sa často nedá nahradiť umelým mliekom. To chutí úplne inak ako MM a deťom často príliš nechutí. Je umelé.

Kto by chcel náhradu, keď originál je tak dobrý. Dojčenie má tiež už veľký psychologický význam - fľaška mamu nenahradí.

Ak dcéra papá pestrú stravu a má dostatok tekutín, odstavenie neodporúčam. Proste choďte na zákrok a verte, že to dcéra s oteckom, babičkou a dedkom zvládnu.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová