Ako odstaviť 2,5 ročné dieťa od dojčenia?

Zodpovedané
4. sep 2019

Dobrý deň,

moje 2,5 ročné dieťa je stále dojčené. Pokúsila som sa dojčenie už minimalizovať, ale nepodarilo sa mi to.

Zvolili sme spôsob, že ja som spala v inej miestnosti a manžel v noci utešoval dieťa. Bývame na bytovke a hodinový rev už kvôli susedom absolvovať nechcem.
Skúšali sme aj vodu a čaj namiesto mlieka, ale neúspešne.

Občas máme suchý vzduch a je to komplikovanejšie. Párkrát som sa pokúsila o úplné odstavenie, tu však zlyhávam ja. Po odstavení mi do 12 hodín stúpne teplota na 40°C. V celých prsníkoch mám bolestivé hrčky, prsia úplne naliate. Hrčky si síce bolestivo rozmasírujem, ale opakuje sa to a cítim sa dosť zle. Takže nakoniec dcérku prosím, nech sa radšej napije. Takto som to skúsila už päťkrát. Lieky na zastavenie nechcem, lebo sa už dlhšie sa pokúšame o ďalšie dieťa.

Ako mám riešiť môj problém?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odstavovanie je veľká kapitola a už som sa mu v tejto poradni mnohokrát venovala.

Je to zložité. Dojčenie je pre dieťa veľmi významnou zložkou jeho života a sveta. Preto nechce a ani nemôže pochopiť, že o dojčenie príde.

V 2,5 rokoch navyše veľmi dobre vie, ako si ho plačom tiež vymôcť a ak ste už 5x podľahla, je viac než jasné, kto tento "boj" vyhráva.

Vaše batoľa je zmätené, pretože ste niečo povedala. Ono potom plakalo (pretože mu to bolo ľúto) a potom ste prišla a rovnako ho nadojčila. Dokonca ste ho vyzvala, aby sa napilo, pretože ste sa bála zápalu. Niet divu, že je dieťa zmätené a nevie, čo teda vlastne platí a čo sa od neho čaká.

Chápem, že však nechcete zažívať preplakané noci.

Nie som si istá, prečo chcete úplne odstaviť. Kvôli počatiu druhého bábätka? Ak nie, odporúčam dojčenie dať určité pravidlá - dojčiť len v noci, alebo dojčiť len ráno a večer.

Pravidlá zavádzajte postupne - nedajte ihneď, ale skúste dojčenie odložiť "za chvíľku", "po desiatu", "až prídeme domov" a potom sľub splňte. Keď to dieťa zvládne, skúste v noci zaviesť "až ráno".

Nie je to však otázka týždňa, ale skôr dlhodobých dohôd.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová