Ako odstaviť 2,5-ročnú dcérku?

Zodpovedané
1. mar 2024

Dobrý deň,

dcérka má 2,5 roka a už dlhšie uvažujem o odstavení. Jeden z dôvodov je, že by sme chceli ďalšie bábätko. Ďalší dôvod je, že hlavne po ovulácii je dojčenie dosť bolestivé. V noci si mlieko vôbec nedáva, vypýta si ráno hneď ako sa zobudí. To nám aj trvá najdlhšie. Potom pred poobedným spánkom a večerným. Už ale nezaspí pri dojčení, cca po 20 - 30 minút jej poviem, že ideme spinkať a ona sa otočí a zaspí. Občas si ešte vypýta, ale na druhýkrát sa otočí. Noc prespí celú. Má normálnu stravu (okrem raňajok, keďže si dá MM po zobudení), zje aj dosť zeleniny, ovocia.

Cez deň pije hlavne čistú vodu z pohára, keď sme vonku z fľaše so slamkou. Niekoľko dní jej už hovorím, že mliečko bude piť už iba z fľaše, aj si ju v obchode sama vybrala. Neviem, či jej mám dávať ešte UM alebo už kravské - ak UM, tak ktorú značku vybrať. Nemáme s nimi žiadne skúsenosti, bola celý čas plné dojcena.

Mám dať do fľaše pred spaním vodu a umelé mlieko iba ráno po zobudení?

Nechcem, aby sa jej pokazili zúbky. Aj keď už nezaspava pri dojčení, neviem si celkom predstaviť, ako ju uspím.

Čo sa týka mliečnych výrobkov, tak biely jogurt má celkom rada, syr si dá málokedy. Mlieko pila iba acidofilné, to jej chutilo.

Ja 2x denne pijem čaj pre dojčiace ženy, ten by som mala nahradiť šalviovým?

Kedy s tým začať?

Mám si mlieko potom odsávať?

Na začiatku dojčenia som mala zapálený prsník, prešlo to až do abscesu.

Ďakujem

Dobrý deň,

máte to veľmi pekne nastavené a ak ste rozhodnutá odstaviť, jednoducho to urobte. Dievčatko to pochopí. Nie je potrebné robiť nič ďalšie, len prestaňte dojčiť. Povedzte, že mliečko už nie je, alebo že už nechcete čokoľvek, čo vyberiete ako vysvetliteľné. Nevysvetľujte dlho, je to zbytočné.

Umelé mlieko nie je vôbec potrebné, po prebudení tiež nie je potrebný nápoj. Dojčenie je pre Vaše dievčatko rituál lásky, porozumenia, istoty, bezpečia. Urobte si nový - maznanie, čítanie, spievanie, rozprávkovanie.

Pokiaľ jej dieťa pestrú stravu vrátane mliečnych výrobkov, tak nie je potrebné UM - ako je uvedené vyššie. Ďalšie mliečne výrobky napr. - mozarella, gervais, lučina, ricotta. Pozor na množstvo soli, ale v 2,5 rokoch už určite môžete skúsiť. Ďalej tvaroh - neprežeňte množstvo, ale občas určite áno.

Po odtavení sa postupuje podobne ako na začiatku dojčenia. V prípade, že prsia sú tvrdé, bolestivé, horúce - nahriať, odsať/ostriekať - schladiť. Môžete piť šalviový alebo mätový čaj. Možno skúsiť tvarohové obklady.

Čo je dôležité! Pokiaľ raz rozhodnete, že materské mlieko nebude, musíte vytrvať. Aj napriek tomu, že dcérka bude treba protestovať, plakať a pod. Je to ťažké. Ak povolíte a materské mlieko bude, potom zase skúsite nedať, tak tým urobíte v hlavičke dcérky obrovský chaos.

Verím ale, že to zvládnete úplne bez problémov.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová