Ako odstrániť zatvrdliny po ukončení dojčenia?

Zodpovedané
1. mar 2024

Dobrý deň,

pred 6 dňami som prestala dojčiť. Dojčila som už len v noci prevažne z 1 prsníka. Odstavenie prebehlo v pohode, prsia sa mi už ani nenalievajú. Len v tom, z ktorého som viac dojčila, mám zboku a zospodu zatvrdnuté miesta. Nebolí ma to. Bolí to len vtedy, keď si to stlačím. Gynekologička mi odporučila octanovú masť a masírovať.

Môžem ešte niečo urobiť, aby sa mi to stratilo?

Po rozmasírovaní a trošku odstriekaní mi to povolí, ale o pár hodín je to to isté.

Ďakujem

Dobrý deň,

robíte to dobre. Nahriať, odstriekať, schladiť - to je správny postup.

Babská rada je tvarohový zábal, tiež octan. Najhroší je prvý týždeň. Potom by sa všetko malo postupne upraviť. Pár kvapiek materského mlieka môžete odstreknúť aj niekoľko mesiacov po odstavení.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová