Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako odučím 16 mesačné dieťa od prsníka?

Zodpovedané
9. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 16 mesačnej dcéry. Mám ju nonstop na prsníku a začína mi to vadiť. V noci je umrnčaná. Idú jej zúbky a prsníkom sa ukľudňuje. Cez deň si prsník pýta tiež často. Keď ju vezmem na ruky, tak sa mi hneď hrabe v tričku.

Ako to zmiernim?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ste v období, ktoré je z pohľadu dlhodobého dojčenia úplne zásadné. Popisujete presne to, čo mamičkám najčastejšie vadí - hrabanie v tričku, fňukanie, násilné dožadovanie sa prsníka.

Mamičky potom často dieťa úplne odstavia. A to je škoda.

Začnite dojčeniu dávať určité pravidlá. Ako bábätko učíte aj ďalšie pravidlá fungovania sveta, tak aj dojčenie v tomto veku má svoje pravidlá.

Napr. dojčíme sa len doma. dojčenie musíme dohovoriť - ty sa opýtaš (naznačíš, ukážeš, alebo majú deti pre dojčenie svoje vlastné slovíčka) a ja to musím odsúhlasiť. Ak nechcem, dojčiť sa nebude. Dojčenie je záležitosťou oboch aktérov.

Na pravidle trvajte. Keď raz povolíte, dieťa má v hlavičke chaos - ako to, že minule to nešlo a teraz to ide? Akonáhle začne dieťa akceptovať pravidlá cez deň, začne aj v noci.

Nečakajte, že to pôjde úplne hladko, bez plaču či mrzutosti. Buďte láskavá, ponúknite pomaznanie, ale zostaňte pri svojom rozhodnutí. Len tak môžete spokojne dlhodobo dojčiť.

Držím palce


Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová