Ako odučím 21 mesačnú dcéru od nočného kojenia?

Zodpovedané
13. nov 2019

Dobrý deň,

moja 21 mesačná dcérka je veľmi rada na prsníku. Papá už aj normálnu stravu, ale mliečko stále preferuje. Je to pre mňa jednoduchšie v tom, že mi rýchlo zaspí na prsníku a nemusím riešiť uspávanie.

Na druhej strane je to horšie v tom, že v noci sa stále budú na mlieko. A to aj vtedy, keď jej dám večer sýte jedlo.

Skúšala som jej povedať, že je na mliečko už veľká, ale veľmi plakala. Tak som jej prsník dala.

Nie som prísna matka, ktorá povie dosť a hotovo. Extra ma to neobmedzuje. Jediné, čo mi vadí je to, že keď sme v spoločnosti, ona si nezvykne pýtať mlieko, ale niekedy plače o dušu.

Ako ju odučím od nočného kŕmenia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Vaša dievčatko sa veľmi pravdepodobne nebudí hladom. Nočné dojčenie je často o potrebe kontaktu, ubezpečenia, že svet je dobrý, bezpečný a mamine náručie je vždy k dispozícii.

Dievčatko sa učí veľa nových vecí, mozog ide na maximálnu kapacitu a tak v noci v polospánku treba vypnúť pri tom najbezpečnejšom, najstálejšom a najpríjemnejšom. A to je mamin prsník.

Je ale pravda, že môžete postupne skúšať dávať dojčeniu určité pravidlá - ako tu často píšem - napr. dojčíme len doma a pod.

Skúste sa na dojčenie dohovárať - nadojčím ťa, ale nie teraz, až za chvíľku. Deti mávajú pre dojčenie svoje vlastné označenie, gesto, zvuk a pod. Keď si povie o dojčenie, je potrebné, aby ste aj Vy s dojčením súhlasila.

Akonáhle sa na dojčenie dokážete dohovoriť cez deň, môžete to skúsiť v noci. Žiadne univerzálne riešenie, ktoré zabezpečí bezbolestné nočné odstavenie však nie je.

Sú deti, ktoré sa s tým vyrovnajú ľahko a iné, ktoré nie. Záleží na ich zrelosti, povahe, citovej flexibilite a na temperamente.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová