Ako opäť rozbehnúť dojčenie?

Zodpovedané
25. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám dvojmesačnú dcérku, ktorú som od začiatku dojčila. Na prvej poradni zistili, že dcérka nepriberá ako by mala.

Pri prsníku vždy zaspala a nevyťahala toľko, aby sa mi robilo mlieko a ona sa poriadne zasýtila. Museli sme začať prikrmovať. Vždy som ju odvážila, nakojila a tak dala príkrm.

Už dva týždne znovu odmieta prsník a odvtedy mám mlieka stále menej. Odsávam elektrickou odsávačkou. Ránoa večer beriem Senovku a Benedikt, pijem čierne pivo a hroznový mušt. Občas pijem aj kojenecký čaj, ale ten mi robí črevné problémy.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem niektoré dôležité informácie - ako často sa bábätko dojčí cez deň a ako často v noci, akým spôsobom dávate dokrm a koľko.

Situácia vyzerá tak, že postupne vplyvom dokrmu strácate mlieko. Je to úplne prirodzené. Vaše telo si myslí, že to, čo momentálne vyprodukuje stačí, bábätko je spokojné, saje len chvíľku a nie príliš často (telo nevie, že je bábätko nasýtené z dokrmu).

To je dôvod poklesu laktácie. Tá sa naštartuje len opätovným častým a dlhým dojčením - čo najčastejšie, vždy z oboch pŕs a niekoľkokrát vystriedať.

Ak dávate už väčšie množstvo dokrmu, odporučila by som ho podávať cievkou priamo pri dojčení (pozri www.mamila.sk), Skúste dojčiť v sacej polohe. Bude to taký SOS kojo týždeň, kedy budete naozaj dojčiť čo to pôjde, veľa v noci. Dobré by bolo spoločné spanie.

Ostatná podpora - Benedikt, pivo, mušt, Senovka - nič nepokazia, ale nejako zásadný vplyv nemajú. Vaše telo musí pochopiť, že je potrebné opäť zapnúť vyššiu rýchlosť a to sa stane len častým kontaktom a dojčením.

Nič však nie je stratené, ako laktácie klesla, tak sa môže opäť naštartovať.

Držím moc palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová