Ako pomôcť tvorbe mlieka už počas tehotenstva?

Zodpovedané
7. nov 2022

Dobrý deň,

pri prvorodenom dieťati som mala úplné minimum mlieka, nechcelo sa mi rozbehnúť ani napriek odsávaniu a vitamínom. Bábätko sa prisať nechcelo, keďže nič netieklo. Za deň som odsala len asi 30 ml.

Čakám druhé dieťa a veľmi by som ho chcela dojčiť. Obávam sa, že opäť nebudem mať dostatok mlieka. Spolubývajúcim a kamarátkam tieklo mlieko "potokom" hneď po pôrode.

Je nejaký spôsob, ktorým by som pomohla k tvorbe mlieka už počas tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemusíte sa obávať. Ste zdravá, dobre živená stredoeurópanka s prístupom k pestrej strave aj tekutinám. Nie je jediný dôvod, prečo by ste nemala byť schopná dojčiť svoje bábätko.

Neviem, ako dojčenie u prvého bábätka prebiehalo predovšetkým spočiatku. Najčastejším dôvodom problémov býva neodstatok kontaktu, krátke dojčenie, príliš dlhé pauzy medzi dojčeniami a ďalšie nedorozumenia.

Po pôrode je potrebný intenzívny kontakt s bábätkom koža na kožu tak, aby malo čo najvoľnejší prístup dojčiť. Bábätko nesmie byť zabalené v uzlíku v postieľke, potrebuje byť s mamičkou. Urobte si po pôrode pelech a tam spolu buďte vo dne v noci. Pri každom dojčení striedajte prsia aj niekoľkokrát, dojčite veľa v noci. Tak sa podarí dojčenie správne naštartovať.

Skúste nájsť v okolí dobrú LP, ktorá môže v prvých dňoch pomôcť.

Teraz v tehotenstve si užívajte a tešte sa na bábätko.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová