Ako postupovať, keď chcem 1,5-ročného syna odstaviť od dojčenia?

Zodpovedané
23. sep 2022

Dobrý deň,

mám 1,5-ročného syna, ktorého chcem odstaviť od dojčenia. Jedná sa o stále veľmi intenzívne dojčenie počas dňa a aj počas noci. Normálne jedlo veľmi nechce a stále sa plačom dožaduje dojčenia.

Cumlík nikdy nepoužíva a mlieko z fľaše mi absolútne nechce piť. Začali sa mu však dosť výrazne kaziť zúbky, neznáša čistenie.

Ako by som mala postupovať, aby som prestala dojčiť?

Chcem, aby to bolo čo najmenej “bolestivé” pre syna. Nechcem, aby sa mu zúbky úplne pokazili.

Ďakujem

Dobrý deň,

začnem postupne spomínať Vaše dôvody odstavenia:

1) Je dôležité si uvedomiť, že keď sa prestane dojčiť, neznamená to, že začne jesť.
2) MM nie je dôvodom kadenia zúbkov.MM obsahuje baktérie, ktoré poháhajú zamedziť vzniku kazov. Naopak UM je veľkým rizikom pre kazenie zúbkov, zvlášť vo chvíli, keď ešte nie je zavedená pravidelná zubná hygiena.
3) Intenzívne dojčenie počas dňa a noci a odmietanie príkrmov: Mám veľmi častú skúsenosť, že dôvodom odstavenia býva tento problém a odstavením sa spravidla nevyrieši. Ide skôr o taký malý boj medzi dieťaťom a mamičkou a ich predstavou vzájomnej komunikácie. Často ide o prvé konflikty: Dieťa sa chce dojčiť, využíva všetky svoje možnosti – od plaču, hnevu, ale niekedy aj bitia. Mamička prežíva frustráciu, zlosť, cíti výčitky a obaja sú nakoniec nešťastní.

Skúste to takto:
Najprv si sama sadnite a skúste si konkrétne popísať, ako by Vám dojčenie vyhovovalo.
Napr.

  • chcem dojčiť len počas dňa,
  • chcem dojčiť len ráno a večer,
  • chcem dojčiť iba doma.

Dajte dohromady tieto svoje pravidlá, ktoré by Vám vyhovovali. Potom začnite jedno z nich zavádzať láskavo, ale dôsledne. Napr. dojčenie dohodou. Dieťa požiada a musí počkať, až mamička odsúhlasí. Vy najprv dojčenie oddialite - počkaj, až umyjem riad, až si sadnem, teraz mám prácu. Samozrejme musíte svoj sľub splniť, aby dieťa videlo, že je na Vás spoľahnutie. Teda až doumývate riad, posadíte sa a zavoláte dieťa, že teraz už môžete. Keď sa hnevá, nedá sa nič robiť. Dieťa sa naučí, že treba rešpektovať aj potreby iných. Vy uznajte jeho emócie: Je v poriadku, že sa hneváš, ale to pravidlo stále platí a ja ťa mám stále rada. Len Ťa nadojčím o trochu neskôr.

Akonáhle sa Vám podarí pravidlá dodržiavať, môže byť pre Vás dojčenie už opäť príjemné a môžete dojčiť ďalej.

Pokiaľ chcete odstaviť, odporúčam skôr jednoducho sa rozhodnúť a ďalší deň už nedať. Bezbolestné to rozhodne nebude. Bude plač a zlosť a všetky ďalšie spôsoby, ako to zmeniť, ale VY nesmiete povoliť. Inak v hlavičke bábätka bude len veľký zmätok. Nebude mať istotu, že pravidlá platia - raz mamka dá a inokedy nie. Potom povie, že už nikdy, ale nakoniec povolí.

Veľmi držím palce, aby ste našli správne rozhodnutie pre Vás obidvoch.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová