Ako prekonať laktačnú krízu u 7 týždňového synčeka?

Zodpovedané
25. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zatiaľ výlučne dojčeného 7 týždňového bábätka, ktoré má laktačnú krízu. Kríza trvá už asi týždeň. Bábätko prikladám tak často ako sa dá. Aj každú hodinu.

Problém je, že synček je stále hladný. Vždy, keď si trochu z prsníkov vytiahne a viac už nejde, tak sa začne ošuchovať s ručičkami, odtŕhať a hneď prisávať na prsník. Následne to vyústi do hrozného plaču a nie je možné ho upokojiť.

Dojčiace polohy aj prisatie máme správne - skontrolované laktačnou poradkyňou asi v treťom týždni. Spíme spolu v jednej posteli a aj si ho prikladám na holé telo. Po dojčení som si vždy skúsila ešte niečo odsať, ale absolútne nič sa mi nepodarilo. Pijem veľa vody, dojčiace čaje a snažím sa dostatočne jest.

Ako sa dá takýto stav prekonať?

Ako mám synčeka nasýtiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, podobné krízy občas nastanú a možno je ideálne tzv. predojčiť.

Dojčite a dojčite. Dojčite v rôznych polohách, často striedajte prsia, veľa dojčite v noci. Prsník nenúťte, len ponúkajte. Ak nechce, tak nevadí. Skúsite neskôr.

Veľmi odporúčam tzv. saciu polohu pozri https://www.mamila.sk/sk/uvod/. Podobná reakcia nemusí byť nutne na tok mlieka, ale napríklad aj na pohyb čriev a potrebu vylučovať. Bezplienkovacie mamičky to veľmi dobre poznajú. Sacia poloha by mohla pomôcť.

Dojčite bábätko len v plienke, skúste si urobiť taký reštart, ako po pôrode.
Robíte všetko správne. Je možné, že prechádzate prvým rastovým špurtom a kríza bude čoskoro prekonaná.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová