Ako pripraviť dieťa na odstavenie?

Zodpovedané
22. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 18 mesačnej dcérky. Od malička bola plne dojčená na požiadanie a trvalo nám dlho kým som ju vôbec začala prikrmovať. Lepšie papať začala až na začiatku tohto leta. Pomedzi pevnú stravu ju stále kedykoľvek dojčím na požiadanie. Ale už začínam cítiť, že mám dosť.

Najskôr som ju chcela odstaviť zo dňa na deň úplne. Večer pred spaním som jej vysvetlila, že maminku už mliečko bolí a že už je veľká. Po desiatich minútach ukrutného plaču som jej prsník dala a zaspala. To sa opakovalo niekoľkokrát. Nikdy som nevydržala. Vidím na nej, že ešte nerozumie tomu prečo by od nej malo byť odobraté niečo, čo považuje za samozrejmé.

Tak som si namyslela že dojčenie zredukujem len na uspávací prostriedok, pred spaním a cez deň nič. Ale dcéra cíti a bojí sa, že o dojčenie príde a začala sa mliečka dožadovať arogantným spôsobom aký dovtedy nikdy nemala. Rozkáže si mliečko a ak nedám začne hádzať veci o zem a zúriť. Podotýkam, že ide naozaj o kľudné dieťa. Parťáčka, s ktorou som mala naozaj na ružiach ustlané. Teraz som vykoľajená z jej reakcií a neviem, čo mám robiť, aby som jej neublížila.

Vidím, že ešte nie je pripravená na odstavenie. Ale pre mňa je dojčenie čoraz väčšie zatínanie zubov.

U Vás nehľadám návod vo forme urob toto a toto. Ale skôr len príbeh podobne naladenej mamy a dcéry, ktorý ste možno zažili, počuli a ktorý by mi mohol byť inšpiráciou a silou.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

naozaj veľmi Vám ďakujem za tento príspevok a pokúsim sa odpovedať, alebo skôr, ako píšete, zareagovať.

Odstavenie je veľmi často náročné obdobie, veľmi často odštartované zo strany mamičky, ktorá má o danom procese určitú predstavu a tá nie celkom zodpovedá aj predstave bábätka.

My dospelí nevieme úplne pochopiť, čo dojčenia pre dieťa znamená. Dojčenie je pre neho celý svet. Spočiatku nie je nič iné ako dojčenie a prsník. Dieťa dojčenie vníma všetkými zmyslami a dostáva vďaka nemu všetky potrebné informácie a predstavy o svete.

Nejde zďaleka len o živiny a jedlo. Je to vzťah, zázemie, bezpečie, istota, láska, pocit, že svet je naskrz DOBRÝ.

Myslím, že nie ste vykoľajená vy, ale prvýkrát Vaša dcérka. K jednotlivým krokom došlo asi príliš náhle a tomu zodpovedá aj jej pre ňu nie celkom typická reakcia. Skrátka ste ju tzv. rozhodila.

V 18. mesiacoch nemožno vysvetliť, že jej jej svet vezmete. Prišla by o úplný základ svojho sveta (hoci už do neho samozrejme okrem dojčenia patrí aj mnoho ďalších vecí).

Čo by som poradila - u starších detí je fajn, keď postupne dáte dojčeniu určité pravidlá. Prvé pravidlo je, že si dcéra o dojčení povie a musí počkať tiež na Vaše schválenie. Áno, môžeš sa nadojčiť, alebo nie, počkaj, až doma, až za chvíľku pod. Prsník potom môžete dať až po tom, čo dieťa vaše vysvetlenie prijme. Nie v prípade, že sa 30 minút hnevá. Až po upokojení prídete, pochválite, že počkalo a splníte sľub.

Dieťa sa tak učí rešpektu k Vašim potrebám a želaniam. Keď dieťa toto zvládne cez deň, môžete skúsiť v noci. Dojčenie tak môžete zredukovať len na napr ranné a večerné, kedy je súčasťou Vášho intímneho pomaznania.

Najprv je však potrebné, aby ste vy bola pevne rozhodnutá a súhlasila so svojím rozhodnutím a postupom. Ak zlyháte a nadojčíte, len dieťa utvrdíte v neistote, že dohodnuté neplatí, že pravidlá sa nemusia dodržiavať.

Hoci som veľký zástanca dlhodobého dojčenia, chcem Vám povedať, že každá mamička má právo, odstaviť dieťa podľa svojho rozhodnutia.

Dojčenie by malo byť vždy príjemné a schválené oboma stranami. Len tak môže fungovať bez problémov.

Prajem, aby sa Vám podarilo nájsť ten správny kompromis pre vás obe.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová