Ako regulovať dojčenie u 9-mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
26. mar 2024

Dobrý deň,

mám 9-mesačného syna, ktorý je od narodenia dojčený na požiadanie cez deň i v noci + príkrmy. Príkrm zatiaľ žiadna sláva: desiata cca 90 ml ovocie alebo biely jogurt, obed cca 50 - 100 ml zelenina - mäso,večera cca 100 - 130 ml kaša.

Cez deň fungujeme spôsobom: dojčenie, dojčenie, desiata + dojčenie, dojčenie, obed + dojčenie, dojčenie až do večere a na spánok dojčenie + nočné dojčenie 3-4x a samozrejme uspávanie na dojčení.

Je možné nejakým spôsobom "regulovať" už denné dojčenie?

Napr. ráno, na obed, večer + nočné dojčenie.

Mám pocit, že iba dojčím. V princípe mi to nevadí, ale rada by som tomu dala nejaké limity, ak je to už možné.

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je veľmi zaujímavý dotaz. Je otázka, prečo sa dieťa chce dojčiť tak často. Váhovo prospieva? Ak áno, môže byť dôvod na dojčenie iný - rýchly mentálny/psychomotorický vývoj (nezačal džavotať, rýchlo rozvíjať pohybové zručnosti), zuby... Všeobecné odporúčanie v tomto veku je stále rovnaké - dojčiť na požiadanie a v daný čas dať príkrm, začať podávať tekutiny - vodu.

Pokiaľ zistíte dôvod dojčenia, môžete skúsiť kompenzovať túto potrebu inak. Deti sa často dojčia z nudy (naozaj 🙂). Potom môžete ponúknuť nejakú aktivitu, hru, rozprávanie.

Regulácia frekvencie dojčenia je možné cca od 1 roku veku, kedy odporúčam začať na dojčenie dohovárať. Dieťa navrhne, vy schválite - neschválite. Môžete skúšať o nejaký čas dojčenie odložiť. Skrátka dať najavo, že dieťa už zvládne svoju potrebu na chvíľku odložiť.

Teraz je však ešte skoro.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová