Ako riešiť problémové prisatie 4-mesačného synčeka?

Zodpovedané
15. mar 2023

Dobrý deň,

mám problém s dojčením môjho skoro 4-mesačného synčeka. Už bola u mňa 2x laktačná poradkyňa, ale nevidím žiadne zlepšenie. Synček sa nevie poriadne prisať. Spodnú peru nevyhrnie dostatočne, cmuká a mlieko mu vyteká. Ale naje sa, priberá.

Už mu bola aj strihnutá uzdička. Mňa už dojčenie aj bolí. Snažím sa meniť polohu, upravovať mu prisatie, no vtedy sa rozčúli a plače. Bolo mi povedané, že čím bude starší, tak tým viac bude otvárať ústa. Nie je to tak. Nemáme cumlík a ani fľašku.

Veľmi chcem dojčiť, ale takto sa to nedá vydržať dlhodobo.

Viete mi pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, takto je veľmi ťažké poradiť. Tu by som všetko potrebovala vidieť (nie video, ale reálne dojčenie). Z toho, že syn priberá by som odhadla, že sanie nie je chybné. Pri špúlení pusinky väčšinou dochádza k nedostatočnému saniu a dlhodobo potom dieťa neprospieva.

Vylúčili ste kvasinkovú infekciu? Niekedy je to veľmi dlhodobý problém - pálenie, rezanie, vystreľujúca bolesť pri a niekedy aj medzi dojčením. Pomáha Canesten, Citrovital.

Odporúčam saciu polohu – viď www.mamila.sk a samoprisatie. Dajte si syna na seba a nechajte ho, nech si všetko zariadi sám - nájsť bradavku, upraviť si polohu a prisať sa tak, ako mu vyhovuje. V tejto polohe je všetko inštinktívne a takmer nemožno sa prisať "zle".

Je pravda, že u 4-mesačných detí sa už zažité činnosti menia veľmi zle. Syn je už v dojčení "profík", zvláda to a je zvyknutý na "to svoje". Takže zmeny a jeho nespokojnosť s nimi dáva hlasine najavo.

Je dobré s ním komunikovať o tom, čo je aj Vám príjemné, čo Vás bolí. Je to aj jeho benefit, keď bude dojčenie pre Vás príjemné.

Určite pokračujte a skúšajte nájsť tú právnu polohu, aby ste boli obaja spokojní.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová