Ako riešiť slabý pitný režim 8 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
25. mar 2020

Dobrý deň,

môj 8 mesačný synček málo pije, cca 100 ml za deň. Je prikrmovaný, ale prsník už chce iba večer. Ale iba 2-3x a mám pocit, že iba cucne pár minút a spí ďalej. Preto mám už aj menej mlieka. UM z fľaše tiež nechce.

Musím mu zvýšiť príjem tekutín?

Skúšala som z fľaše, s náustkom, zo šálky, lyžičkou a striekačkou. Vždy to malo iba krátkodobý úspech.

Ako ho naučím viac piť?

Mám skúšať viaceré alternatívy naraz, alebo zotrvať pri jednej?

Ktorá alternatíva je najlepšia?

Pediatrička mi povedala, že keď nebude piť, tak bude mať obličkové kamene.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nemusíte si robiť tak vážne starosti, k podobným problémom dochádza často.

Príkrmy stále obsahujú pomerne dosť vody a dieťa je dojčené (aj keď už málo). Sledujte pomočené plienky. Ak ciká, je to v poriadku. Malo by mať pomočených minimálne 6 plienok.

Ponúkajte vodu, ideálne v obyčajnom hrnčeku, alebo v hrnčeku s náustkom (každopádne taký, ktorým tečie, aby sa syn naučil piť - nie sať).

Časom sa to podarí, len vytrvajte. Dajte mu hrnček do vane pri kúpaní. Na hranie. Hrajte hru napijem sa ja a potom sa napiješ ty a obrátene.

Ako väčší problém vidím pomerne málo dojčenia. Skúste trochu obmedziť príkrmy (neviem, koľko chodov máte zavedených, ale stačia cca tri). Ponúkajte prsník aj počas dňa pred spaním a po spaní.

Dobré by bolo niekoľko spoločných nocí a dojčenie v noci. Inak je možné, že laktácia čoskoro klesne natoľko, že sa dieťa odstaví. A to by bola škoda.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová