Ako si udržím laktáciu bez dojčenia?

Zodpovedané
27. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho probléme. Momentálne nemôžem dojčiť kvôli silným antibiotikám. Tento stav potrvá asi tri týždne. Zmena liekov nie je možná a dojčenie tiež nie.

8 mesačná dcéra po každom dojčení všetko vyvracala. Pediater nám odporučil dočasne umelé mlieko a snažiť sa udržať laktáciu. Mlieko sa snažím čo najčastejšie odsávať, ale aj tak po 3 dňoch bez dojčenia mám pocit, že mlieko rapídne ubúda.

Ako si udržím laktáciu bez dojčenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

odsávajte každé 3 - 4 hodiny cca 10-15 minút, alebo kým tečie. Nehľadiac na to, koľko odsajete, ide len a len o stimuláciu.

Ihneď, ako to bude možné, začnite opäť dojčiť. Dojčite čo najčastejšie. Rozhodne odporúčam spoločné spanie a dojčenie v priebehu noci a potom čo najčastejšie cez deň. Ideálne koža na kožu, nosenie v nosiči. Proste čo najčastejší priamy kontakt s bábätkom.

Laktácia by sa po opätovnom začiatku dojčenia mala opäť "nahodiť" do potrebného stavu.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová