Ako správne dojčiť?

Zodpovedané
4. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Keď som prišla domov z pôrodnice s prvým dieťaťom, tak som prišla o mlieko. Teraz čakáme druhé dieťa a rada by som dojčila.

Nikdy mi nikto ohľadom dojčenia neporadil.

Existuje dobrá rada, resp. návod na dojčenie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

o mlieko spravidla mamička neprichádza len tak. Väčšinou ide o súbor drobných zádrhelov, ktoré vedú k postupnej strate laktácie. I

de predovšetkým o dojčenie v predpísaných intervaloch, cumlík, dokrm fľaštičkou, dojčenie len z jedného prsníka, dlhé pauzy medzi dojčením a pod.

Pre spokojné dojčenie je najdôležitejší začiatok, prvých pár hodín, dní a potom týždňov.

Platí, že treba dojčiť čo najčastejšie, vždy z oboch pŕs, ale pokojne ich vystriedať aj viackrát. Veľa dojčiť v noci, nie v zavinovačke, ale ideálne v tzv. sacej polohe. Nedávať cumlík a ak dávate dokrm, tak iba cievkou (len pokiaľ je nevyhnutne nutný a bábätko váhovo dlhodobo klesá).

Skúste sa poobzerať vo svojom okolí po dobrej LP, ktorá v počiatkoch môže veľmi pomôcť.

Držím palce, nech to druhýkrát vyjde.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová