Ako správne postupovať pri dojčení trojtýždňového novorodenca?

Zodpovedané
25. mar 2022

Dobrý deň,

mám trojtýždňové dieťatko, ktoré bolo v nemocnici prikrmované Sunarom. Momentálne neviem, kedy je nasýtená.

Má chvíľky, kedy je spokojná a napapaná. A sú chvíľky, keď sa napapá, začne sa jej štikútať. Grcne si buď riedke mlieko, alebo už natrávené. Potom začne plakať a je nervózna, opäť hľadá prsník. Ak jej ho nedám, tak plač neustáva. Ak ho dostane, utíši sa a po chvíli zaspí.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

gratulujem. Máte zdravé a dojčiace sa bábätko. To, čo popisujete je popis normálne sa dojčiaceho bábätka. Nepíšete, či váhovo prospieva, ale predpokladám, že áno. Bábätká sa chcú dojčiť z mnohých dôvodov a len jedným z nich je hlad. Odporúčanie na prvé dni a týždne je dojčiť tak často a tak dlho, ako bábätko chce. Odgrgnutie po dojčení nie je bezpodmienečne nutné. Niektoré bábätká skrátka negrgajú. Ak zaspia pri prsníku nie je nutné ich budiť a čakať na odkrknutie.

Dojčite ako doteraz tak často a tak dlho, ako chce bábätko, často striedajte prsia pri jednom dojčení - pokojne môžete vystriedať aj viackrát.
Pokiaľ je bábätko po dojčení nespokojné, dojčite pokojne ďalej alebo hľadajte iné spôsoby utíšenia. Napr. nosenie v šatke/nosidle a pod.

Či prospieva najlepšie poznáte podľa pocieraných plienok - pokiaľ má minimálne 6 plne počieraných plienok je všetko ok.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová