Ako zastaviť laktáciu bez liekov?

Zodpovedané
14. apr 2022

Dobrý deň,

11,5 mesačná dcérka sa mi pred štyrmi dňami sama dobrovoľne odstavila od dojčenia. Dojčená bola už len večer pred spaním.

Ako zastaviť laktáciu bez liekov?

Zatiaľ nosím úzku športovú podprsenku a obmedzila som pitný režim.

Dá sa tomu ešte nejako dopomôcť?

Ako si správne zväzovať/sťahovať prsníky?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som zástancom zastavovania laktácie, lebo potom hrozia zápaly pŕs a pod. Nechajte tomu voľný priebeh. Ak cítite, že sú prsia napäté, tvrdé, boľavé, nahrejte ich. Napr. v sprche alebo obkladom. Potom pokojne len ručne odstriekajte do úľavy. Len do úľavy, nie viac. Tak, aby ste cítili, že napätie opadlo. Prsia môžete chladiť napr. mrazenou zeleninou v utierke do podprsenky a pod. Môžete piť mätový a šalviový čaj.

Mlieko sa môže tvoriť ešte veľa týždňov. Pár kvapiek môžete odstreknúť aj niekoľko mesiacov či rokov po dojčení, nie je to nič divné.

Prsia sa postupne uvoľnia, nalievať sa budú už len sporadicky. Postupujte stále rovnako.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová