Ako zistím, že už musím začať dieťa prikrmovať?

Zodpovedané
27. jún 2019

Dobrý deň,

môj syn má 2,5 týždňa a kojím ho na požiadanie. Cez deň vie prespať aj 3 hodiny, ale v noci máme problém s častým budením. Budí sa každých 45 minút. Vyžiada si prsník, no do 10 minút na ňom zaspí.

Myslím si, že keďže sa do sýta nenaje, nedá sa mu dlhšie spať a zase sa čoskoro zobudí na hlad. Občas sa to deje aj behom dňa. Každú chvíľu chce byť na prsiach, nevie prespať hodinu bez zobudenia sa. Na prsiach sa potom jeduje, že mliečko málo tečie.

Bola u nás aj laktačná poradkyňa. Tá mi radila stláčať prsníky. Ja však nemám pocit, že by to bolo riešením. Urýchli to tok na chvíľu a potom zase ako by nič netieklo. Nosenie v šatke a ani v nosiči sa synovi nepáči.

Raz v noci sme už aj prikŕmili umelým mliekom. Odvtedy sme to skúsili ešte raz, no už ho syn odmietol. Bojím sa, či mu takýto zlý spánok nemôže uškodiť. Zdá sa mi viac mrzutý, ako keď papal po 2 - 3 hodinách z plných pŕs. Synček ciká a kaká bez problémov.

Ako zistím, že je už potrebné prikrmovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

máte normálne bábätko, ktoré si postupne tvorí svoj prirodzený režim dojčenia, spánku a bdenia.

Je ešte maličké, nechcite po ňom žiadnu pravidelnosť. Pre bábätko je v tomto veku najdôležitejší kontakt s mamičkou. Ideálne nonstop. Skúste spoločné spanie, nosenie v šatke či v nosiči. Skúste mu urobiť hniezdočko, hľadajte, čo mu pri spaní vyhovuje, čo ho upokojuje.

Dojčiť odporúčam v tzv. sacej polohe, ideálne koža na kožu. Odporúčam často striedať prsia. Vždy, keď sa začne pri prvom prsníku rozčuľovať, vymeňte. Skúste sa pozrieť na web https://www.mamila.sk/

Dokrmovanie by som odporučila iba v prípade, ak bábätko váhovo výrazne neprospieva a ak sa nepodarilo riešiť problémy s dojčením s laktačnou poradkyňou. Teraz je ešte veľká šanca, že budete plne dojčiť.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová