Ako zlepšiť dojčenie?

Zodpovedané
11. máj 2023

Dobrý deň,

dojčím syna, ktorého pôrodná váha bola 3 600 g. Na poslednom vážení u doktorky mal váhu 3 350 g.

24.4.2023 mal prírastok 30 g.
3.5.2023 mal váhu 3,5 kg.
Najbližšie ideme na preváženie 15.5.2023.

Dnes som ho vážila, no váha sa nezmenila ani po dojčení a ani po dokŕmení. Mliečko pije a aj saje. Keď je dlhšie na prsníku, tak sa s ním hrá. Sestrička nám poradila cumlík. Syn ho rád vypľúva, tak som mu ho vzala.

Nemám pocit, že by bol nespokojný. Medzi druhou poradňou som mala upchatý prsník a odblokovala som zápal. Mám predelenú bradavku a dosť to bolelo. Už sa to zahojilo, ale ako sa prisaje, tak ešte cítim vo vnútri tlak. Inak pije krásne z oboch prsníkov. Počujem ako hltá, ale potom sa to spomalí. Resp. on už nevládze, takže musím stláčať.

Kvôli žltačke mi zaspáva na prsníku. Inak je čulý. Problém vznikol preto, lebo som na základe odporúčania dojčila len z jedného prsníka. Dojčila som a neodsávala. Z druhého odsajem max. 40 - 60 ml.

Užívam aj Senovku. Pozerala som si videá a dnes som mu ponúkla obidva prsníky na jedno dojčenie.

Treba riešiť predné a zadné mlieko?

Čo mi odporúčate?

Je to už na osobnú konzultáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

priznám sa, že z vyššie uvedeného nemám presnú predstavu o váhovom prírastku. Pre Vašu predstavu, tak minimálny týždenný prírastok je cca 100 g.

Prospievajúce bábätko pravidelne a dostatočne ciká - minimálne 6 silne pocikaných plienok. V šestonedelí tiež väčšinou denne kaká. Je spokojné, po dojčení spravidla pokojné. Pokiaľ je to takto, môžeme povedať, že ste prekonali prvotné problémy a teraz sa začínate rozdojčievať.

Pokiaľ na prevážaní 15.5.2023 bude váha v poriadku (čo predpokladám), potom nie je čo riešiť a pokračujte takto:

  • Dojčite tak často a tak dlho ako bábätko chce.
  • Pri jednom dojčení často striedajte prsia. Keď vidíte, že bábätko začína zaspávať, pokojne môžete vystriedať napríklad 5x alebo viackrát.
  • Dojčite v noci.
  • Sledujte pocikané plienky.
  • Váženie pred a po dojčení nie je nutné. O ničom nevypovedá a skôr stresuje.
  • Predné a zadné mlieko je mýtus, nie je potrebné ho riešiť.

Pokojné dojčenie

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová