Ako zlepšiť dojčenie počas menštruácie?

Zodpovedané
15. apr 2021

Dobrý deň,

mám takmer 5 mesačného synčeka, ktorý je plne dojčený. Od narodenia - od bondingu sa krásne prisáva. Momentálne má niečo vyše 7 kg. Vždy som ho dojčila na požiadanie - deň i noc.

I napriek tomu som dostala veľmi skoro prvý menzes. A vtedy sme sa strašne vytrápili, nechcel asi 2 týždne poriadne papať a ja som netušila, čo sa deje. Laktačná poradkyňa mi vtedy povedala, že to je len ustálovanie dojčenia. Vraj mu už tečie mlieko pomalšie a treba len vydržať a prejde to.

Pár dni na to však prišiel menzes a vtedy už bolo jasné že mu to mlieko skratka nechuti. Problém ale je, že odvtedy už čakám menzes tretíkrát a nevládzem zase svojho syna nútiť jest. Nechce sa ani chytiť prsníka a stále len mrnčí. Trvá to neskutočne dlho, od ovulácie až po asi 4 deň menzesu. Sú to 2 týždne.

Mám 2 týždne v mesiaci spokojné bábätko a zvyšné 2 týždne sú strašné. Musím ho vždy najprv uspať, aby sa vôbec najedol. Nie sme šťastní - ani ja a ani on. Vždy mi v tom období mierne pochudne.

Naozaj od začiatku robím všetko preto, aby som dojčila, ale už sa to pre nás oboch stáva trápením a prestáva to byť niečím prirodzeným a upokojujúcim.

Ako si pomôcť, aby mu mliečko chutilo?

Dá sa to nejako celé zlepšiť, aby som dojčila ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

menštruácia môže s dojčením niekedy naozaj silno "zamávať". Jednak (ako píšete) sa môže meniť chuť mlieka, prípadne dieťa cíti hormonálny výkyv počas menzesu. Ďalej môže byť ovplyvnený práve kvôli zmene hormonálnej hladiny aj tok mlieka, spravidla je slabší. To všetko môže dieťa vnímať negatívne.

Krátkodobo nemôžem poradiť nič iné ako robíte teraz - nenútiť, iba ponúkať. Dojčiť v polospánku, striedať prsia. Počas menštruácie skúste upraviť jedálniček - vývary, pestrejšiu, výraznejšiu stravu pre ovplyvnenie chuti mlieka. Dlhodobo ma napadá hormonálna jóga a pod.

Skúsiť sa poradiť s homepatom či bylinkárom ohľadom prípravkov na vyrovnanie homonálnej hladiny (napr. alchemilka a pod).

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová