Ako zlepšiť dojčenie počas ovulácie?

Zodpovedané
21. apr 2022

Dobrý deň,

dojčím 19 mesačného syna, ale počas ovulácie mám zníženú tvorbu mlieka. Resp. mliečko sa mi vôbec pri dojčení nespúšťa. Len občas cca 3-5x za deň. Syn sa dojčí často. Ešte nevydržal cez deň dlhšie ako 3 hodiny bez dojčenia. Vždy si vypýta. Keď nepýta, tak ponúknem. Nie je vtedy nespokojný, ako keby mu stačilo len tak si dudkať prázdny prsník. Ale o to dlhšie a častejšie sa dojčí, keď mu nejde. To mi niekedy nevyhovuje.

Ako postupovať v tých mojich ovulačných dňoch?

Je dobré ho nechávať na prsníku?

Potom sa mi mliečko opäť pomaličky spúšťa a nabieha, keď prejde ovulácia.

Je toto bežný stav, že vplyvom hormónov sú takéto zmeny?

Dá sa vtedy niečo viac robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

hormonálny cyklus môže dojčenie veľmi ovplyvniť. Napr. niekedy bábätka odmietajú prsník v čase menštruácie a pod. Robiť s tým možno len máločo. Tu by som odporučila nechať to na prírode a dohovore. Vaše bábätko už je dosť staré na to, aby ste mu mohli oznámiť, kedy je Vám dojčenie nepríjemné. Začnite sa na dojčenie dohovárať - dieťa sa spýta, vy odsúhlasíte. A ak nie, odložíte dojčenie na neskôr.

Deti sa tak učia rešpektu k pocitu mamičky, odloženiu slasti, ustúpeniu z vlastných potrieb podľa potrieb druhého. Je to úplne v poriadku.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová