Ako zlepšiť dojčenie týždňového chlapčeka?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

som prvorodička a syn má týždeň.

Naše dojčenie vyzerá takto: Cca 15 minút je na prsníku, potom zaspí a odpojí sa. Odídem, on sa o 5 minút zobudí a pýta si znovu jesť. Takto to ide dokola hodiny a hodiny až kým mu nedám umelé mlieko z fľaše, prípadne odsaté materské. Mlieka mám zrejme málo, lebo si odsajem maximálne 30 ml. Keď si ale stlačím prsník, tak nejaké mlieko stále ide von.

Je chyba v tom, že synček zaspí?

Alebo mám málo mlieka?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto správanie je v prvých dňoch veľmi časté. Laktácia sa začína rozbiehať, ale bábätko sa chce dojčiť často a je na prsníku dlho. Je mu tam veľmi dobre,krásne sa tam spí, mamičku má doslova na dosah.

Nepíšete ako často sa bábätko dojčí. V prvých dňoch a týždňoch sa môže chcieť dojčiť 12x aj 15x za deň, je na prsníku takmer nonstop. Preto je dobré si urobiť v prvých dňoch pelech a byť tam s bábätkom čo najviac. Bábätko, ak je samo v postieľke (navyše, ak vec komplikuje napr. žltačka) môže byť veľmi spavé a ak nemá mamičku nablízku, nevyžaduje dojčenie.

Koľko odsajete, to neznamená takmer nič. Bábätko si môže vysať výrazne viac. Odsávačka je len prístroj - bábätko je láska, hormóny, chémia, skrátka všetko.

Odporúčam predovšetkým čo najviac dojčiť, spoločne spať a pri dojčení čo najčastejšie striedať prsia. Dojčite v sacej polohe (pozri https://www.mamila.sk/sk/uvod/). Dobré je dojčiť bábätko koža na kožu, teda len v plienke.

Sledujte pri dojčení bábätko a akonáhle už nie je aktívne, vystriedajte. Vystriedajte pokojne 5x či viackrát za jedno dojčenie. Ak ani potom nie je bábätko spokojné, dokrmujte. Ale dajte veľký pozor na fľaštičku. Tá môže byť veľmi výraznou komplikáciu - bábätko osi na ňu zvykne a nebude už chcieť sať z prsníka. Viac by som odporučila dokrm cievkou priamo na prsníku. Je stále veľká šanca, že sa plne rozdojčíte.

Keby sa ďalej nedarilo, skúste sa poobzerať po LP v okolí, ktorá by mohla veľmi pomôcť.

Moc držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová