Ako zmierniť bolesť bradavky pri dojčení?

Zodpovedané
2. nov 2023

Dobrý deň,

mám veľkú bodavú bolesť bradavky pri dojčení. Cítim ju hlavne vtedy, keď sa syn prisaje. Každým dňom sa to zhoršuje, už cítim bolesť aj mimo dojčenia a aj na dotyk.

Rodila som sekciou, syn bude mať o pár dní 2 týždne. Snažím sa dojčiť od pôrodu, ale mlieko sa mi dlhšie rozbiehalo, tak dávam aj UM. Dcéru som dojčila cca pol roka, ale s klobúčikmi. Syn ich nepotrebuje, tak by som to chcela využiť a dojčiť čo najdlhšie, ale popravde som z tej bolesti hotová. Viem, že môže byť problém aj s nie úplne správnym prisatím. To sme skúšali celý čas v nemocnici aj s laktačnými poradkyňami. Tým, že mám väčšie prsia a malé bradavky, tak sa nevie dobre prisať. Dojčím len vo futbalovej polohe.

V nedeľu sa mi zapálil prsník, mala som aj vysokú teplotu. To mi našťastie rýchlo prešlo, ale zostali mi upchaté mliekovody a syn mal problém so saním. Vtedy mi pomáhal manžel a asi sal silnejšie, ako by mal, lebo odvtedy mi začali bolesti. Hrčky na prsníku už mám minimálne, mlieko sa upravilo, dojčiť môžem, ale zostala mi naozaj veľká bolesť bradavky. Rany nie je vidno žiadne, iba taký maličký výstupok.

Mohol sa mi tam spraviť pľuzgier?

Po každom dojčení používam lanolínovú masť, ale vôbec nemám pocit, že by na to pomohla. Takto som pred každým dojčením veľmi v strese a bojím sa, že tým budem mať mlieka menej a menej.

Čo s tým?

Čo by mi mohlo pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o vyskočený mliekovod alebo iné zranenie bradavky.

Na hojenie odporúčam hydrogélové vankúšiky, kokosový olej, mandľový olej, Purelan, či Hemagel. Môžete skúsiť chvíľu dojčiť len z nebolavého prsníka, aby sa mohla ranka zaliečiť.

Z prsníka je však nutné šetrne odsávať do úľavy v prípade, že sa bude bolestivo nalievať. Akonáhle potom začnete opäť dojčiť, laktácia sa opäť navýši. Teraz je dôležité zranenie vyliečiť a potom prikladať tak, aby sa opäť neobjavilo (možno veľmi silné sanie manžela).

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová