Ako zmierniť bolestivé dojčenie mesačného bábätka?

Zodpovedané
25. mar 2020

Dobrý deň,

mám doma mesačné bábätko, s ktorým sme kojenie po počiatočných problémoch zvládli. Mliečko sa rozbehlo dobre a to až tak, že malý po prvom prisatí už nemusel moc ťahať. Mliečko mu samé tieklo. Ale je to hladoš.

Preto je posledný týždeň prisatý skoro nonstop a aj bradavky chytá agresívnejšie. Mám pocit, ako keby ich chytal zubami (aj keď žiadne ešte nemá). Celé dojčenie je zaseknutý bolestivo o spodný okraj bradavky. Po dojčení mám ten spodný okraj podráždený a začervenaný. Dokonca už som ho odstavila od jedného prsníka, ktorý už bolel aj 10 minút po dojčení.

Dá sa to ovplyvniť, aby to tak nerobil?

Ďakujem

Dobrý deň,

skúste dojčenie v tzv. sacej polohe (https://www.mamila.sk/). Ide o polohu, kedy sa bábätko nemôže prisať zle. Gravitácia pomáha s prisatím na celý dvorec a bábätko má doslova "plnú pusinku prsníka", čo je správne.

Hladné nie je, nebojte sa. Mlieko je vždy také, aké má byť. Jeho zloženie vyhovuje potrebám bábätka. Problém môže byť v prisatí. Určite skúste obmedziť cumlík (ak používate).

Ak by sa dojčenie nezlepšilo, skúste nájsť v okolí LP. Tá by prisatie skontrolovala a poradila prakticky.

Bradavky ošetrujte kokosovým olejom, PureLan či inými hojivými masťami.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová