Ako zvládnuť dojčenský štrajk?

Zodpovedané
28. mar 2024

Dobrý deň,

môj syn má 4 mesiace a už asi mesiac sa trápime s dojčením. Začal odmietať prsník, kŕmim ho v polospánku, ale je to boj. Začala som brať Senovku a Benedikt lekársky na zvýšenie laktácie, lebo aj mlieko sa mi už stráca. Skúšam ho dokŕmiť cievkou na prsníku, ale to odmieta. Po prste vôbec nechce. Momentálne sme hospitalizovaní v nemocnici, lebo som sa bála či už nie je dehydrovaný. Mám ho dokrmovať, ale on fľašu nepozná a nevie z nej piť. Uzdičku má skontrolovanú, cumlík nemá, očkovaný ešte nebol. Už som zúfalá.

Ako ho naučiť na fľašu?

Viem, že dojčenie je najviac, ale ja už nevládzem. Dokrmovať lyžičkou je len trápenie. Mám ešte jedno malé dieťa 1,5-ročné a aj tomu sa musím venovať.

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je naozaj veľmi ťažká situácia a ste úžasná, že ste to doteraz takto zvládli.

Bojkot je stres všetkých stresov. Trápite sa vy a aj bábätko. Je ohromne ťažké ho zvládnuť. Skúšate všetko možné a aj nemožné a ono to nejde. Niekedy sa to rozbehne len tak samo od seba, inokedy sa to lepší pomaličky, alebo sú to také skoky - lepšie - horšie - lepšie. A niekedy to nevyjde. Je to prostre zádrhel medzi nebom a zemou a nikto nevie prísť na to, prečo to tak je.

Podľa mojich skúseností je najdôležitejšie urobiť si plán (čo budem robiť, keď - nenadojčím, nenakŕmim, aké mám možnosti) a toho sa držala. Netlačiť na pílu a zmieriť sa s tým, že niekedy to jednoducho nevyjde. Žiadne výčitky. Ste a budete skvelá mama s dojčením a aj bez dojčenia. Táto situácia nie je Vaša vina, vy ste urobili a robíte všetko, čo je a bolo možné.

Priznám sa, že nepoznám dieťa, ktoré nechce cievku. Občas ju staršie deti vyberajú zo zvedavosti, ale akonáhle zistia, že pri saní môžu sať ľahšie, vezmú ju na milosť. Nemá nejaký problém pri saní - čeľuste, kŕče, niečo v rámci ORL? Čo orofaciálna stimulácia?

Verím, že ste skúšali rôzne polohy, ale niekedy je problém v tom, že bábo pri dojčení poloha bolí. Potom napr. Vojtovka môže pomôcť. Ako je na tom psychomotoricky? Ďalšia možnosť - odmietanie materského mlieka kvôli bielkovine kravského mlieka. Skúšali ste vynechať mliečne výrobky zo stravy?

S fľašou je to podobné. Treba skúšať, stále ponúkať a prípadne dokrm kalíškom, lyžičkou. Je to zdĺhavé a v prípade, že máte ďalšieho drobca, tak je to o to náročnejšie.

Držím palce, aby ste sa týmto obdobím úspešne prebojovali.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová