Ako zvýšim laktáciu počas tehotenstva?

Zodpovedané
31. mar 2023

Dobrý deň,

zistila som, že som tehotná a ešte dojčím svojho 18-mesačného syna. Laktácia mi rapídne klesla, vraj je to tehotenskými hormónmi. Benedikt a Senovka sa počas tehotenstva užívať nemôžu.

Ako zvýšiť tvorbu mlieka?

Nerada by som prestala dojčiť, ale veľmi to bolí. Počujem, že je mlieka menej, keď syn pije. Na začiatku prehĺta, potom už nemá čo. Len behá od prsníka k prsníku. Bolesť by som prežila, ale cítim, že čokoľvek robím, tak neviem zvýšiť tvorbu. Snažím sa jesť výživné jedla, odpočívať, beriem tehotenské vitamíny, syna často dojčím na požiadanie. Všetko bez úspechu.

Čo mi pomôže?

Ďakujem

Dobrý deň,

nedá sa nič robiť - hormóny sú hormóny. Nemyslím ale, že je nutné panikáriť.

V 18. mesiacoch je laktácia krásne rozbehnutá a syn je profik v dojčení. Nedojčí sa zďaleka pre výživu, ale teraz ide skôr o imunitu a psychickú pohodu. Občas sa stane, že sa staršie dieťa aj na čas odstaví a potom na dojčenie opäť vráti, niekedy až po pôrode ako tandemové dojčenie.

Predpokladám samozrejme, že syn normálne papá aj príkrmy.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová