Ako zvýšim tvorbu mlieka, keď som už vyskúšala všetky čaje a bylinky?

Zodpovedané
7. máj 2021

Dobrý deň,

mám 6 týždňové bábätko. Od pôrodu sa snažím dojčiť pri každej príležitosti, prikladám na prsia a tie počas dojčenia striedam. Mám však asi malo mlieka.

Brala som benedikt, senovku,moringu, pila čaje na dojčenie, homeopatika. Pijem Caro, Vineu, sem tam Matysáka a hroznovú šťavu, no mlieka mám stále malo. Mám pocit, že ešte menej než som mala.

Už sa mi nestáva, že keď dojčím z jedného prsníka, tak z druhého mi začne kvapkať. Necítim naliate prsia. Dojčenie mi trvá veľmi dlho a dieťa chce byť na prsníku dá sa povedať 24 hodín.

Stále sa ho snažím prikladať a striedať prsia, ale nepomáha to. Veľmi by som chcela len kojiť bez dokrmovania, ale keď je syn hladný a plače aj po tom čo bol na jednom a druhom prsníku, tak mu spravím do fľaše mlieko, aby sa napapal do sýta. Vypije 20 - 60 ml.

Veľmi by som chcela dávať dieťaťu len moje materské mlieko.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

z toho, čo popisujete to vyzerá, že všetko robíte správne. Nepíšete, ako sa bábätko pri dojčení chová. Je aktívne, saje, prehĺta?
Nepíšete, či a ako bábätko váhovo prospieva. Ak je bez problémov, skúste len dojčiť. Tak ako doteraz, kým nie je spokojné. Môžete vyskúšať napríklad saciu polohu koža na kožu (https://www.mamila.sk/sk/uvod/). Pokiaľ po dojčení plače, skúste napríklad nosenie v šatke či nosítku. Plač po dojčení nemusí znamenať nutne hlad. Niektoré deti sú veľmi kontaktné a len u prsníka, u mamičky, sa cítia bezpečne. Všetko ostatné vnímajú ako nepohodlie. V šatke majú pocit bezpečia a blízkosti.

Ohľadom doplnkov strany - homeopatiká, bylinky, nápoje - to všetko je podpora a pokojne v tom pokračujte, ale najdôležitejšie pre dostatok mlieka je jednoducho dojčenie a blízky kontakt s bábätkom. Veľmi prínosné je nočné dojčenie, skúste prekojiť dve či tri noci - spať s bábätkom a dojčiť v noci priebežne.

Keby došlo k nutnosti podať dokrm (iba v prípade, že bábätko neprospieva váhovo), potom skúste len dočasne dokrmovať cievkou priamo pri dojčení. Podávanie fľaštičky je vždy riziko. Návod nájdete na https://www.mamila.sk/sk/uvod.

Celkovo by som Vám odporučila nájsť si dobrú LP, ktorá by Vám všetko mohla uľahčiť, uistiť Vás v tom, čo robíte správne a prípadne upozorniť na možné riziká.

Bábätko je ešte malé a je veľká šanca, že sa všetko rozbehne správne.

Moc držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová