Aký je Váš názor na užívanie antibiotík počas dojčenia?

Zodpovedané
23. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mala som horúčky a angínu. Lekárka mi povedala, že mám malého odstaviť a užívať Augmentin 625. Na internete som čítala, že môžem kojit a aj brať antibitiká.

Aký je Váš názor na užívanie antibiotík počas dojčenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

užívanie liekov počas dojčenia je tzv. "veľká téma".

Väčšina liekov totiž neprechádza testovaním a je aj veľmi individuálne, koľko účinnej látky sa môže do MM dostať. Každá sme iná.

Rozhodne však možno povedať, že množstvo účinnej látky, ktorá sa do MM dostane (ak vôbec), tak v úplne minimálnom množstve. Väčšina voľne predajných liekov a aj liekov na predpis na bežné choroby - angína, chrípka, zápaly, virózy je s dojčením bez ťažkostí zlučiteľná.

Opatrná by som bola v prípade silných kortikoidov, niektorých psychofarmák a v prípade liečby vážnych ochorení (onkologické ochorenia, skleróza multiplex, atď).

Augmentin je pri dojčení vhodné antibiotikum, netreba mlieko odsávať a kŕmiť po dobu užívania dieťa iným spôsobom. MM nestráca svoju hodnotu a nie je pre dieťa nijako nebezpečné.

U dieťaťa sa môže objaviť napríklad mierna hnačka, môže sa mierne zmeniť chuť MM, či znížiť laktácia. Toto všetko sa po doužívaní liekov opäť upraví. Dlhodobé výhody dojčenia výrazne prevyšujú dočasné riziko prieniku účinnej látky do MM v zanedbateľnom množstve.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová