Budem mať problém s dojčením, keď mám vpáčené bradavky?

Zodpovedané
14. máj 2019

Dobrý deň,

pri mojom prvom tehu bolo teoreticky všetko v poriadku. Teda až kým som nešla na cisársky. Malú mi doniesli až pár hodín po operácii a ja som mala veľké problémy s dojčením. Či už s prisatím alebo celkovo. Nešlo to normálne a ani cez klobúčiky.

Mám vpáčené bradavky a v nemocnici som si musela odsávať mlieko a dcérka sa naučila jesť z fľaše. Mlieka som mala veľmi veľa. Bola kojená cca 3-4 mesiace až pokým som nestratila mlieko.

Teraz som v 33. týždni tehotenstva a začalo mi vytekať kolostrum. Hrozí mi cisársky rez.

Budem mať problém s kojením aj teraz?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vpáčené bradavky všeobecne nie sú pre dojčenie zásadný problém, len sa bábätku horšie hľadajú a chytajú.

Bábätko pre prisatie nepotrebuje bradavku ako takú. Prisáva sa na kožu okolo. Ani cisársky rez neznamená, že dojčenie nepôjde.

Problém je dlhá separácia bábätka a mamičky po pôrode, čo je doba, kedy by tí dvaja mali byť spolu čo najviac a čo najviac s túliť a dojčiť.

Druhýkrát skúste zaistiť čo najskoršie prisatie, skúste bez cumlíka a v prípade nutnosti podať príkrm a nepoužívajte fľaštičku. Prikladajte bábätko čo najčastejšie. Skúste saciu polohu a samoprisatie.

Skúste nájsť v okolí dobrú LP, ktorá po návrate z pôrodnice pomôže s polohou a vysvetlí ďalší postup.

Moc a moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová