Budem môcť dojčiť druhé dieťa, keď som mala obojstranný zápal prsníka?

Zodpovedané
16. máj 2024

Dobrý deň.

moje prvé dieťa som prvé 3 týždne dojčila bez problémov. Potom sa mi prejavil zápal prsníka - pravého aj ľavého. Mamológ mi nasadil antibiotiká a dojčila som ďalej. Avšak zápal sa iba zhoršoval, mala som početné abscesy na prsníkoch, veľké bolesti a ani po 4 týždňoch liečby viacerými antiobiotikami mi nič nepomohlo. Hospitalizovali ma, podstúpila som operáciu oboch prsníkov s drenážou, prestala som dojčiť a postupne som sa prirodzene zbavovala materského mlieka. Lieky na ukončenie laktácie mi nerobili dobre.

Chcela by som mať druhé dieťa a skúsiť dojčiť znova.

Je možné znova plnohodnotne dojčiť?

Môj mamológ sa bohužiaľ prikláňa skôr k tomu názoru, že dojčiť už nebudem, nakoľko zásahy, ktoré museli vykonať skoro učíte prerušili niektoré mliekovody a v prsiach mám tiež natrvalo jazvy na miestach, kde už pokročilý silný zápal mliekovody poškodil.

Ďakujem

Dobrý deň,

obávam sa, že Vám nemôžem fundovane odpovedať. Prešli ste si veľkými komplikáciami a nepíšete, čím boli spôsobené. Nepíšete, ako často ste dojčili, či vždy z oboch pŕs, či ste odsávali a ako často. Zápaly sa najčastejšie objavujú v prípade, že dojčenie nejako regulujeme, ovplyvňujeme. Aj v prípade, že sa dieťa nedojčí často a nedojčí sa pri každom dojčení z oboch pŕs. Môžete mať k zápalu určité dispozície. Tiež je prekvapujúce, že nezabrala štandardná liečba. Antibiotiká spravidla fungujú, takže aj to značí, že zápal bol už pokročilý. Prsia sú zákrokmi určite nejako zasiahnuté a ja zo svojej pozície neviem zhodnotiť ako veľmi.

Dojčenie môžete skúsiť. Normáilne, prirodzene, dojčiť na požiadanie, striedať prsia pri každom dojčení. Ak by ste cítili bolestivé naliatie pŕs, odstriekajte (pokojne ručne) do úľavy (nie viac).

V prípade nábehu na zápal - horúčosť, bolestivosť prsníka, či časti prsníka, červená škvrna, zatvrdnuté miesto, odsajte do úľavy, potom chlaďte (napr. mrazená zelenina v podprsenke). Môžete dávať tvarohové obklady, kapustu, strúhaný zemiak. Môžete vziať Ibalgin či Paralen.

Určite odporúčam kontakt na dobrú LP v okolí a byť aj v kontakte s mamológom.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová