Budem musieť odstaviť dieťa od dojčenia, keď pôjdem na operáciu?

Zodpovedané
19. feb 2020

Dobrý deň,

som v 32. týždni a veľmi ma trápi operácia štítnej žľazy, ktorá bude asi 4 mesiace po pôrode.

Ako to bude s dojčením?

Budem musieť dieťa odstaviť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nemám informáciu ako dlho hospitalizácia potrvá, ani či je možný kontakt s bábätkom po operácii a pod.

Ideálne by samozrejme bola možnosť dojčiť ihneď po zákroku. Narkóza ako taká nie je pre dojčenie problém. Otázkou je následná medikácia a pod. Skúste sa dohovoriť s ošetrujúcim lekárom na možnostiach dojčenia.

Ak nebude dojčenie možné, odporúčam dokrmovať cievkou po prste. Ihneď, ako to bude možné, skúste nahodiť taký reštart - dojčiť čo najčastejšie, veľa v noci, byť v čo najväčšom kontakte s bábätkom.

V nemocnici budete zrejme musieť odsávať. Obstarajte si odsávačku (ideálne elektrickú) a v prípade odsávajte. Ak nebude dojčenie možné dlhšiu dobu, odsávajte pravidelne každé 3 hodiny cca 15 minút pre udržanie laktácie.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová