Čo odporúčate na podporu tvorby mlieka?

Zodpovedané
16. apr 2019

Dobrý deň,

pri prvom pôrode cisárskym rezom som mala veľký problém s dojčením. Ani snaha sestier v pôrodnici a ani moja snaha nepriniesli ovocie a prvé dieťa som vôbec nedojčila. Jednoducho sa mi nerozbehla laktácia. Ani po týždni som nemala kvapku mlieka a ani pocit, že by sa nejaké mlieko tvorilo, alebo chcelo sa tvoriť. Mlieko sa objavilo až 9 mesiacov od pôrodu.

Teraz som znova tehotná a zaujíma ma, či je šanca, že sa tento scenár nezopakuje.

Čo odporúčate na podporu tvorby mlieka?

Sú nejaké doplnky výživy, lieky, alebo iné spôsoby ako sa vyhnúť tejto situácii?

Ďakujem

Dobrý deň,

na podporu tvorby mlieka a spokojné dojčenie existuje jediný recept - blízkosť bábätka, čo najprirodzenejší pôrod a doba popôrodná, čo najmenej zásahov do základných inštinktov a potrieb bábätka.

Samozrejme, ak je nutný cisársky rez, nedá sa nič robiť. Je dôležité, aby ste hneď, ako to bude možné, mala bábätko pri sebe, bola s ním v priamom kontakte a dojčila tzv. na požiadanie.

V prvých dňoch môže chcieť byť bábätko dojčené takmer stále, minimálne však po 3 hodinách. Je tiež dôležité nedávať bábätku cumlík, príkrm fľaštičkou. Ak je nutný, tak iným spôsobom.

Vaše telo a Váš mozog skrátka musí pochopiť, že musí uživiť novorodenca.

Je dobré sa pred pôrodom poobzerať v okolí po LP, ktorá v prípade ťažkostí môže prísť za Vami domov a pomôcť s prvými krokmi.

Výživové doplnky, bylinky, čaje, homeopatiká nič nepokazia, ale dojčenie samo o sebe nezaistia.

Nebojte sa, druhýkrát sa to určite podarí.
Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová